Szef resortu rozwoju w rozmowie z Business Insider dodał, że obecna sytuacja jest relatywnie lepsza niż rok temu. "Wtedy traciliśmy 4 mld zł tygodniowo" - podał. "To oznacza, że Polska zubaża i się zadłuża" - dodał.

Jak wyjaśnił, że Polska i tak przechodzi "dość łagodnie" kryzys pandemiczny i jest w lepszej sytuacji niż większość gospodarek w UE.

Jak wskazał, okres postpandemiczny może zacząć się od początku maja, kiedy obostrzenia będą sukcesywnie likwidowane, ale "wszystko zależy od słowności koncernów farmaceutycznych dostarczających szczepionki i postępu szczepień, które wyraźnie przyśpiesza" - zaznaczył wicepremier Gowin.

Dodał, że trzeba wprowadzić specjale certyfikaty dla osób zaszczepionych, by one mogły korzystać gastronomii i hoteli. "Musimy nie tylko podawać kroplówek zamkniętym branżom, ale i pozwolić im działać" - wskazał.

"Uważam, że jak najszybciej powinniśmy tworzyć handel i usługi, w drugiej kolejności hotele, gastronomie i branże fitness" - dodał .Są gotowe odpowiednie procedury, które opracowaliśmy z przedsiębiorcami. Według Gowina, branże te powinny być odmrażane równolegle. (PAP)