"Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) oraz (National Depository of Ukraine, NDU) podpisały umowę, na mocy której utworzone zostało bezpośrednie połączenie operacyjne z rynkiem ukraińskim. Umowa otwiera drogę do emisji obligacji komunalnych przez ukraińskie samorządy na rynkach międzynarodowych" - poinformował w czwartek w komunikacie Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW).

Podpisana umowa pozwoli na utworzenie dla KDPW konta depozytowego w systemie NDU

Umowę podpisano 29 grudnia 2022 r. zdalnie na wspólnej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli zarządów obydwu depozytów.

Reklama

KDPW wskazał, że dotychczasowe połączenia operacyjne z zagranicznymi depozytami tworzone były w celu umożliwienia rozliczeń i rozrachunku transakcji zawieranych na akcjach spółek, które notowane są równolegle na giełdzie w Warszawie i zagranicznych parkietach.

"W przypadku linku z Ukrainą podpisana umowa pozwoli na utworzenie dla KDPW konta depozytowego w systemie NDU, w celu udostępnienia inwestorom zagranicznym obligacji komunalnych emitowanych przez ukraińskie samorządy terytorialne. Umowa daje możliwość rozszerzenia współpracy w przyszłości także o inne instrumenty finansowe" - wyjaśniono.

W komunikacie podano, że aktualnie w obrocie na ukraińskim rynku znajdują się obligacje komunalne wyemitowane przez władze Kijowa, Charkowa i Lwowa o łącznej wartości 3,1 mld UAH (ok. 370 mln PLN).

Przyciągnąć kapitał i zwiększyć napływ inwestycji zagranicznych do Ukrainy

"Polska od samego początku wojny wspiera działania Ukrainy zmierzające do zachowania suwerenności i integralności terytorialnej kraju. Władze naszego kraju, prywatne i państwowe przedsiębiorstwa oraz instytucje włączają się także w plany związane z odbudową powojennych zniszczeń. Umowa zawarta pomiędzy naszymi depozytami jest element wsparcia ukraińskiego rynku finansowego i otwiera drogę do emisji obligacji komunalnych przez ukraińskie samorządy na rynkach międzynarodowych - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes KDPW Maciej Trybuchowski.

"Uplasowanie ukraińskich obligacji komunalnych na rynku europejskim pomoże przyciągnąć kapitał i zwiększyć napływ inwestycji zagranicznych do Ukrainy. (...) Ta inicjatywa przyczynia się również do integracji Ukrainy z europejskim rynkiem finansowym" - skomentował prezes NDU Oleksiy Yudin.

"Odbudowa ukraińskich miast i gospodarki będzie wymagała znacznych nakładów finansowych, a rynek kapitałowy powinien odegrać znaczącą rolę w tym procesie. Infrastrukturalnie i organizacyjnie jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani" – stwierdził wiceprezes KDPW Sławomir Panasiuk.

Z kolei członek zarządu NDU Maryna Adamovska zaznaczyła, że "zbudowanie linku" z polskim centralnym depozytem ma dla Ukrainy istotne znaczenie, ponieważ przyczynia się do wzmocnienia jej potencjału finansowego. "Dzięki połączeniu pomiędzy systemami NDU i KDPW będziemy mogli zapoznać się z funkcjonowaniem działającego na zasadach prawa unijnego systemu depozytowego i wykorzystać te doświadczenia w rozwijaniu rynku ukraińskiego" – dodała.

W komunikacie zwrócono uwagę, że wliczając link z depozytem ukraińskim, KDPW utrzymuje aktualnie 22 połączenia operacyjne z zagranicznymi depozytami. 6 z nich to połączenia bezpośrednie, w tym 2 z depozytami międzynarodowymi (Clearstream Banking Luxembourg oraz Euroclear Bank), a 16 to połączenia pośrednie (2 za pomocą depozytów międzynarodowych oraz 2 za pośrednictwem banków powierniczych).

autor: Anna Bytniewska