Nowe przepisy doprecyzowują też kwestie świadczenia usług sąsiedzkich, jako formy usług opiekuńczych.

Nowe usługi w pomocy społecznej

W projekcie noweli ustawy wprowadzone zostaną nowe usługi w pomocy społecznej, tj. usługi opiekuńcze świadczone w formie usługi sąsiedzkiej. "Wsparcie skierowane będzie głównie dla osób starszych, które potrzebują np. pomocy przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania, a jeszcze nie wymagają pomocy w formie usług opiekuńczych, które świadczą profesjonalne opiekunki" - wyjaśniono.

Reklama

Domy pomocy społecznej będą mogły świadczyć usługi opieki krótkoterminowej (w formie całodobowej lub dziennej) dla osób, które w nich nie zamieszkują. Rozwiązanie to ma odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób zależnych, poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

"Mieszkania treningowe i wspomagane"

Projekt zastępuje "mieszkania chronione" "mieszkaniami treningowymi i wspomaganymi”. Jak wskazano, zmiana dotyczy sposobu realizacji usług w nowych typach mieszkań i ma na celu jeszcze większe spersonalizowanie usług, które oferowane są w ramach tej formy wsparcia.

Kierownicy lub dyrektorzy domów pomocy społecznej oraz podmioty prowadzące placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, będą musiały prowadzić rejestr zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych. Chodzi o zdarzenia dotyczące mieszkańców domu lub osób przebywających w placówce, które związane są z zagrożeniem ich życia lub zdrowia. Dotyczy to także podejmowania przez placówki działań następczych oraz przekazywania informacji właściwym organom.

Praca socjalna

Według zapisów projektu, osoby, które odbywają karę pozbawienia wolności (w tym w systemie dozoru elektronicznego) oraz osoby tymczasowo aresztowane, będą mogły korzystać ze świadczenia pomocy społecznej, jakim jest praca socjalna. Rozwiązanie to będzie dotyczyło ostatniego okresu pobytu w zakładzie.

Napaść na pracowników socjalnych

Uregulowana zostanie również kwestia zgłaszania przypadków napaści na pracowników socjalnych. Dane gromadzone obecnie w rejestrach nie odzwierciedlają bowiem pełnego obrazu zdarzeń.

Pracownik socjalny, który jest zatrudniony w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej i został pokrzywdzony przestępstwem, polegającym na naruszeniu nietykalności, czynnej napaści i znieważeniu funkcjonariusza publicznego – w związku z wykonywaniem czynności służbowych – będzie miał przyznaną bezpłatną ochronę prawną w postępowaniu karnym.

Nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 2 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska