31 proc. badanych jest zdania, że zawirowania na rynkach finansowych wywrą niewielki wpływ na ich oszczędności, zaś 10 proc. jest zdania, że wpływ ten będzie poważny.

"Polacy nie lubią ryzykować w inwestycjach finansowych, ale nadal ich wiedza o finansach nie opiera się o merytoryczne materiały czy opinie fachowców" - informują autorzy raportu.

Z badań wynika, że kryzys finansowy wpływa na postrzeganie bezpiecznych sposobów oszczędzania oraz odkładania na emeryturę. "Polacy wskazywali głównie inwestowanie w ziemię, nieruchomości, konto osobiste, trzymanie gotówki w domu oraz dodatkowy etat, a rzadziej takie środki, jak fundusze inwestycyjne czy akcje" - poinformowano.

Wyniki badania wskazują, że większość Polaków zna jedynie podstawowe formy oszczędzania. "Jedynie połowa Polaków posiada konta bankowe. Tylko 12,7 proc. dokonuje płatności przez internet" - podano w opracowaniu.

Tylko 7 proc. Polaków regularnie oszczędza, chociaż za oszczędzaniem opowiada się 69 proc. społeczeństwa. 35 proc. badanych przyznaje, że nie planuje wydatków z większym wyprzedzeniem. 41 proc. nie zastanawia się nad powiększeniem swojej emerytury w przyszłości.

14 proc. ankietowanych planuje wydatki na okres dłuższy niż miesiąc.

Pentor przeprowadził badanie na zlecenie Fundacji Kronenberga istniejącej przy Citi Handlowym, z okazji ogólnopolskiej akcji "Tydzień dla Oszczędzania", organizowanej pod patronatem Komisji Nadzoru Finansowego. Badanie przeprowadzono w październiku na grupie ponad 1000 osób powyżej 15. roku życia.

AL, PAP