Ogniska rzekomego pomoru drobiu stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, znajdują się one w woj. lubelskim i mazowieckim.

Gdzie wykryto ogniska rzekomego pomoru drobiu w Polsce?

Dwa ogniska wykryte zostały w miejscowości Stare Łepki, gm. Olszanka, pow. łosicki (woj. mazowieckie). W jednym znajdowało się ponad 100 tys. kur rzeźnych; w drugim - prawie 110 tys. kur. Ognisko choroby stwierdzono też w miejscowości Ławy, gm. Huszlew, pow. łosicki, (woj. mazowieckie), gdzie znajdowało się 110 tys. kur. W ognisku znajdującym się w miejscowości Płosodrza, gm. Mordy, pow. siedlecki (woj. mazowieckie) było ponad 14,5 tys. kur; a w kolejnym w gospodarstwie w miejscowości Dołhołęka, gm. Międzyrzec Podlaski, pow. bialski (woj. lubelskie) choroba dotknęła stado ponad 675 tys. kur rzeźnych. W sumie do utylizacji trafi ponad 1 mln sztuk drobiu.

W związku ze stwierdzeniem choroby zostały wdrożone wszystkie administracyjne działania zmierzające do likwidacji tych ognisk ND, w tym zabicie ptaków w ognisku i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji, a wokół zakładów ustanowione zostały obszary objęte ograniczeniami w promieniu 3 i 10 km wokół ognisk - poinformowała Inspekcja Weterynaryjna.

Czym jest rzekomy pomór drobiu?

Rzekomy pomór drobiu czyli choroba Newcastle (ang. Newcastle Disease – ND), jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych występujących u drobiu obok ptasiej grypy. Znajduje się na liście chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania i zwalczania m.in. w krajach UE. Objawami tej choroby są: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszność; sinica i wybroczyny; nagły spadek nieśności.

Pierwszy w tym roku przypadek tej choroby w naszym kraju został wykryty na początku października br. w gminie Mońki (woj. podlaskie). Dotychczas stwierdzono 21 ognisk, w których znajdowało się ponad 3 mln sztuk kur.

W Polsce jest też ptasia grypa

Ponadto nadal pojawiają się ogniska grypy ptaków, ostatnie stwierdzono kilka dni temu w powiecie częstochowskim (woj. śląskie). Łącznie na terytorium Polski od początku roku do 27 grudnia wykryto 47 ognisk HPAI u drobiu, w których utrzymywano ponad 3,1 mln sztuk drobiu; 12 ognisk ptasiej grypy u ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 55 ognisk tej choroby u ptaków dzikich.

W ubiegłym roku w 68 ogniskach grypy ptaków utylizacji poddano ponad 1 mln sztuk drobiu.