Jak zaznacza "GW" reforma administracji skarbowej obejmuje nowelizację trzech rozporządzeń, które dotyczą m.in. zasięgu terytorialnego działania urzędów i właściwości organów podatkowych. Jedną z najważniejszych zmian ma być natomiast wyodrębnienie jednego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu krajowym do obsługi największych podmiotów prowadzących najbardziej skomplikowane operacje gospodarcze.

Urząd ten ma być utworzony na bazie obecnego I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie i - jak pisze "GW" - będzie obsługiwał firmy z rocznym przychodem lub obrotem, przekraczającym 50 mln euro, banki państwowe czy w formie spółek akcyjnych, zakłady ubezpieczeń, podatkowe grupy kapitałowe oraz spółki wchodzące w ich skład, a także spółki giełdowe.

"Przewidujemy, że zoptymalizowana organizacja I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie pozwoli na płynną obsługę nieco ponad 3 tys. podmiotów. Obciążenie urzędu będzie monitorowane na bieżąco zarówno przez Ministerstwo Finansów, jak i Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie, tak aby zapewnić podatnikom sprawną obsługę na najwyższym poziomie" - informuje cytowany przez "GW" zespół prasowy Ministerstwa Finansów.

Jak zaznacza "GW" - ze względu na to, że część tych firm jest zlokalizowana poza Warszawą - ich obsługa ma być w pełni elektroniczna.

Reklama

Polecamy: Sasin: O drugiej fali mówimy od dawna. Nie ma planów zamykania gospodarki