Dworczyk potwierdził, że 15 stycznia ruszy centralny system teleinformatyczny, dzięki któremu będzie można umówić się na szczepienie. Jak przypomniał zapisów będzie można dokonywać przez infolinię, internetowe konto pacjenta oraz w punktach POZ i punktach szczepień.

"Zakładamy, że szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia. To są nasze założenia, ale zobaczymy, jaka będzie dynamika szczepień grupy zero - to jest jedna ze zmiennych, która będzie miała na to wpływ" - poinformował szef KPRM.

"Zakładamy, że w pierwszej kolejności skierowania do szczepień zostaną wystawione osobom najstarszym" - dodał.

Szef KPRM zastrzegł, że znajdujący się w grupie pierwszej nauczyciele będą musieli zaczekać na swoją kolej, gdyż w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną seniorzy.

Przyjęta przez rząd Narodowa Strategia Szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas Etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach Etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele.

W Etapie 2 szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Pacjenci, u których występują takie choroby, będą mogli zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

W tym etapie szczepione będą też osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W Etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Dworczyk: w pierwszym kwartale 2021 r. może zaszczepić się około 2,9 mln osób

W pierwszym kwartale 2021 r. może zaszczepić się około 2,9 mln osób; z naszych prognoz wynika, że w grupie zero ma szansę zaszczepić się około 700 tys. osób - przekazał w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk."Wszystko wskazuje na to, że przez pierwsze trzy miesiące 2021 roku, czyli do końca pierwszego kwartału, możemy liczyć na dostawy szczepionek trzech producentów: Pfizer - 4,6 mln dawek, Moderna - 800 tys. dawek oraz CureVac - o ile zostanie zarejestrowany - 400 tys. dawek. To nam daje łącznie około 5 mln 880 tys. dawek" - mówił na poniedziałkowej konferencji Dworczyk.

Przypomniał, że każdy pacjent musi przyjąć dwie dawki, więc daje to ok. 2,94 mln osób, które mogą być zaszczepione w pierwszym kwartale tego roku. "Takie są warunki, na które wpływ mają wyłącznie producenci" - podkreślił. "Mówimy o dwóch grupach - o grupie zero, która liczy około miliona osób oraz grupie pierwszej, która liczy około 10 milionów osób. Z naszych prognoz wynika, że w grupie zero ma szansę zaszczepić się około 700 tysięcy osób" - dodał. Jak wskazał, do tej pory zgłosiło się około pół miliona osób.

"Zostanie nam szczepionek, mniej więcej, dla 2,2 miliona osób z grupy pierwszej. To oznacza, że będziemy musieli stworzyć taki model zarządzania szczepieniami, żeby te 2,2 miliona trafiło w sposób sprawiedliwy na teren całego kraju, wszystkich gmin, dla osób najbardziej potrzebujących, a te osoby, które są najbardziej potrzebujące, to seniorzy" - dodał szef KPRM.