W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił, że Polski Ład zadziała. "Jestem przekonany, że to połączenie sprawiedliwości i zdrowego rozsądku zadziała i będzie pozytywnie odczuwalne przez Polaków. Druga strona też to dostrzegła i dlatego właśnie rzuciła przeciw Polskiemu Ładowi wszystkie swoje zasoby, w tym najcięższą medialną artylerię" - ocenił Kaczyński.

Rzecznik rządu pytany o te słowa wicepremiera podkreślił, że Polski Ład w zasadniczy sposób zmienia kwestie związane z podatkami. "On przesuwa zasady systemu podatkowego na taki system bardziej solidarnościowy, jednocześnie wprowadza sprawiedliwe zasady, jeżeli chodzi o płacenie podatków dla osób, które są dużo bardziej zamożne" - dodał.

"Faktycznie pewne błędy się pojawiły i trzeba z nich wyciągać wnioski" - przyznał Müller. "Nie zmienia to faktu, że tutaj trafnie pan prezes Jarosław Kaczyński widzi to, że skuteczna realizacja tej reformy zupełnie wybija z rąk wiele argumentów opozycji, bo ona w zasadniczy, pozytywny zmienia system podatkowy, powoduje, że Polacy będą mieli wyższe pensje oraz wyższe emerytury i renty, i to jest obawa, którą realnie widzą przedstawiciele opozycji" - podkreślił.

Pytany, czy reforma podatkowa nie została wprowadza za szybko, rzecznik odwrócił pytanie: "Co by było, gdyby nie było wprowadzonego Polskiego Ładu? Co by to oznaczało? De facto, że w trudnej sytuacji inflacyjnej osoby, które najbardziej potrzebują wyższych pensji, tych wyższych pensji by nie miały".

Reklama

Na uwagę, że pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej są zaniepokojeni tym, co się dzieje wokół reformy i że została ona wprowadzona zbyt szybko, odpowiedział, że "takich reform nie da się w łatwy sposób wprowadzać, bo one zmieniają fundamenty w wielu obszarach i to wiąże się z dużą pracą".

Müller przekazał także, że wszelkie informacje znajdują się na stronie: podatki.gov.pl oraz wiecejwportfelach.gov.pl, gdzie oprócz informacji jest też kalkulator wynagrodzeń oraz pytania i odpowiedzi na różne wątpliwości, które się pojawiają.