Senatorowie omówili to ustawowe rozwiązanie, ale ponieważ tekst przekazano tuż przed rozpoczęciem posiedzenia, nie wnosili konkretnych zapisów zmian - zrobią to podczas plenarnego posiedzenia Izby.

Za wnioskiem o niewnoszeniu poprawek na tym etapie prac nad ustawą głosowało 16 senatorów podczas posiedzenia połączonych komisji pięciu było przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu.

Podczas debaty nad ustawą Biuro Legislacyjne Senatu poprosiło komisje o taką możliwość, by te zwykle korygujące i uściślające poprawki prawników można było zgłosić podczas plenarnych obrad Senatu. Senaccy legislatorzy wyjaśnili, że ponieważ treść ustawy przesłaną z Sejmu otrzymali dopiero kilka minut przed posiedzeniem i nie byli w stanie ich przygotować i zająć się tym tekstem.

Prezydium komisji zgodziło się na takie rozwiązanie i senator Marek Martynowski (PiS) zaproponował uchwałę o przyjęciu ustawy bez poprawek. Jak zapowiedział prowadzący obrady Jan Filip Libicki, senatorowie opozycji - większość senacka - wstrzymała się.

Reklama

Procedowana w ekspresowym tempie i uchwalona w środę przez Sejm ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku agresji Rosji schronili się w Polsce reguluje m.in. legalność ich pobytu w naszym kraju i zasady udzielania im pomocy.

Ustawa stwierdza m.in, że pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy, daje też prawo do uzyskania numeru PESEL oraz pozwala na pracę w naszym kraju, a uczniom i studentom na dostęp do szkół i uczelni.

Jeszcze w czwartek senatorowie podczas plenarnego posiedzenia zaczęli omawiać ustawę. Głosowania najprawdopodobniej - w zależności od przebiegu dyskusji - odbędą się jeszcze podczas tego posiedzenia Senatu - w piątek - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.