Jak oznajmił Garland, prokurator ten ma przejąć nadzór nad dochodzeniami w sprawie zatrzymania przez Trumpa tajnych dokumentów, które zabrał ze sobą na Florydę po opuszczeniu Białego Domu, a także nad postępowaniem, związanym z nielegalnym zakłócaniem przekazania władzy po wyborach 2020 r.

Smith to wieloletni śledczy, który służył w republikańskich i demokratycznych administracjach, a dotąd był prokuratorem badającym zbrodnie wojenne w ramach Specjalnej Izby Sądowej ds. Kosowa w Hadze.

Do powołania zewnętrznego śledczego dochodzi tuż po tym, gdy Trump ogłosił, że zamierza ponownie ubiegać się o prezydenturę w wyborach 2024 r.

"W oparciu o niedawne wydarzenia, w tym ogłoszenie byłego prezydenta, że będzie kandydatem na prezydenta w najbliższych wyborach i intencję wyrażoną przez obecnego prezydenta, by również być kandydatem, zdecydowałem, że w interesie publicznym jest powołanie specjalnego prokuratora" - oznajmił Garland.

Zaznaczył, że Smith będzie mógł niezależnie od prokuratury federalnej podjąć decyzję, czy postawić zarzuty b. prezydentowi.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)