Trzy podatki

W interpretacji z 28 lipca br. (sygn. 0111-KDIB2-3.4015.89. 2023.1.JKU) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że kobieta, która odziedziczyła mieszkanie (to samo dotyczy otrzymania w darowiźnie), a następnie przed upływem pięciu lat przekazała jego własność innej osobie w zamian za dożywotnią opiekę, straci prawo do ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. Tak samo będzie, gdy spadek (darowizna) dotyczy udziału w nieruchomości przekazanej następnie w dożywocie.

Pięć lat trzeba czekać również po odwołaniu umowy dożywocia, ale to już z powodu innego podatku – dochodowego. Należy zatem uważać na oba podatki – od spadków i darowizn oraz PIT.

Reklama

Co więcej, w grę wchodzi jeszcze trzeci podatek – od czynności cywilnoprawnych, ale tę daninę płaci nabywca, który zawrze umowę dożywocia (a nie osoba starsza). Potem jednak, gdyby doszło do odwołania dożywocia, nie da się już odzyskać pobranego przez notariusza PCC (patrz: ramka).

Czym jest umowa dożywocia?

Umowa dożywocia – przypomnijmy – oznacza, że właściciel nieruchomości zbywa własność na rzecz nabywcy, a ten zobowiązuje się zapewnić dożywotnią opiekę, czyli „przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

CAŁY TEKST W CZWARTKOWYM WYDANIU DGP I NA E-DGP