Jak podano w komunikacie po posiedzeniu, rząd chce, aby Polska przystąpiła do współpracy z innymi państwami członkowskimi UE w ramach Prokuratury Europejskiej (EPPO). Podkreślono, że ta współpraca jest jednym z najważniejszych projektów związanych z rozwojem przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w UE.

Wskazano, że Prokuratura Europejska prowadzi postępowania dotyczące transgranicznych nadużyć finansowych na szkodę UE. Chodzi m.in. o fundusze unijne oraz transgraniczne oszustwa związane z podatkiem VAT. EPPO współpracuje z odpowiednimi instytucjami, w tym z policją, organami podatkowymi czy celnymi państw członkowskich.

Jak uzasadniono w komunikacie, przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej pozwoli na bardziej efektywne ściganie przestępstw finansowych w UE, które stanowią jednocześnie przestępstwa na szkodę europejskich, w tym polskich podatników.

Reklama

Zauważono, że obecnie polskie organy ścigania prowadzą współpracę z Prokuraturą Europejską jedynie na poziomie technicznym, a dotychczasowe instrumenty współpracy nie zawsze umożliwiały kompleksowe przeprowadzenie krajowych postępowań w sprawach o wymiarze transgranicznym.

"De facto mówimy o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej"

"Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej wzmocni pozycję Polski, jako zaufanego partnera angażującego się we wszelkie działania, które zapewniają skuteczne zwalczanie nadużyć finansowych na szkodę UE. Ponadto, wzmocniona zostanie pozycja Polski, jako beneficjenta unijnych środków finansowych, który w pełni gwarantuje ochronę interesów UE" - oceniono.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk poinformował, że w środę rząd sfinalizował przedwyborczą zapowiedź o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej.

"Rada Ministrów dzisiaj podjęła decyzję, która zobowiązuje ministra sprawiedliwości do działań na rzecz pilnej notyfikacji o (...) wzmocnieniu współpracy z Prokuraturą Europejską. De facto mówimy o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej" - podkreślił szef rządu.

Prokuratura Europejska - czym zajmuje się urząd?

Prokuratura Europejska, która rozpoczęła działalność 1 czerwca 2022 r., prowadzi sprawy przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi, korupcją, praniem brudnych pieniędzy i poważnymi transgranicznymi oszustwami na podatku VAT na kwotę powyżej 10 mln euro. Do tej pory do Prokuratury Europejskiej przystąpiły 22 kraje UE, zaś nie przystąpiło pięć - Szwecja, Węgry, Polska, Irlandia i Dania.

Prokuratura Europejska to urząd o strukturze dwupoziomowej. Pion strategiczny tworzą: Europejski Prokurator Generalny odpowiedzialny za zarządzanie EPPO (European Public Prosecutor’s Office) i organizowanie jej prac, oraz kolegium prokuratorów odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w kwestiach strategicznych. Pion operacyjny tworzą: delegowani prokuratorzy europejscy odpowiedzialni za prowadzenie postępowań przygotowawczych i ściganie oraz stałe izby, które monitorują postępowania przygotowawcze i nadają im kierunek oraz podejmują decyzje operacyjne.