Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt ustawy o zmianie w systemie oświaty, który wprowadza wiele nowych regulacji. Dotkną one szczególnie tych, którzy już dziś zastanawiają się, jak będzie wyglądać ich przyszła matura, egzamin ósmoklasisty, czy egzamin zawodowy.

Zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty

Projekt ustawy o zmianie systemu oświaty ujrzał dopiero światło dzienne i skierowany został do konsultacji, które potrwają do 26 sierpnia. Jedna z głównych, proponowanych przez resort edukacji zmian dotyczyć będzie najbliższej matury, a maturzyści przez kolejne dwa lata będą zwolnieni z obowiązku otrzymania 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z przedmiotu dodatkowego. Co jeszcze zakładają zmiany.

  • Wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, w celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych.
  • Dookreślenie przepisu dotyczącego przystępowania przez absolwentów oddziałów dwujęzycznych do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego (z tego języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym, którego uczyli się w szkole lub oddziale dwujęzycznym).
  • Możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego.
  • Opisanie systemów informatycznych wspomagających przeprowadzanie egzaminów zewnętrznych.
  • Ustalenie maksymalnego limitu wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na zadania związane z przeprowadzaniem egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, egzaminu zawodowego oraz egzaminów eksternistycznych, na lata 2025–2034.

Egzamin zawodowy inaczej. MEN ogłosiło zmiany

Ustawowe zmiany dotknąć mają też uczniów szkół zawodowych, którzy w najbliższych miesiącach zaczną się szykować do tego jednego z ważniejszych egzaminów. Projekt nowych przepisów oferuje następujące zmiany:

  • Podobnie jak w przypadku egzaminu ośmioklasisty i egzaminu maturalnego - wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu zarówno egzaminu zawodowego jak również egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych;
  • Wprowadzenie możliwości przeprowadzenia egzaminów zawodowych z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminów zawodowych także w części praktycznej egzaminu zawodowego;
  • Wprowadzenie możliwości sprawdzania prac egzaminacyjnych w części praktycznej egzaminu zawodowego z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych;
  • Skrócenie terminu, w którym zdający lub jego rodzice mogą dokonać wglądu do zadań i udzielonych odpowiedzi – w przypadku części pisemnej egzaminu zawodowego oraz karty oceny – w przypadku części praktycznej egzaminu zawodowego z 6 miesięcy do 3 miesięcy.

Resort poinformował, że uwagi do projektu można zgłaszać na adres: sekretariat.dkotc@men.gov.pl.