Parlament węgierski przyjął we wtorek ustawę w tej sprawie, przygotowaną przez ministra innowacji i technologii Laszlo Palkovicsa. Utworzył też 16 fundacji, z których 11 będzie zarządzać uczelniami. Do kuratorium fundacji będą przy tym mogli wchodzić m.in. posłowie, burmistrzowie i radni.

Wśród uniwersytetów objętych przekształceniami znalazły się m.in. czołowa uczelnia medyczna Uniwersytet Semmelweisa, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Gospodarczy w Budapeszcie oraz uniwersytety w Segedynie, Peczu i Debreczynie.

W 2020 roku podobnym przekształceniom została poddana Akademia Teatralno-Filmowa (SZFE) w Budapeszcie, co wywołało protest studentów, zdaniem których pozbawiły one uczelnię autonomii.

Szef frakcji opozycyjnej partii Polityka Może Być Inna Laszlo Lorant Keresztes wyraził we wtorek przekonanie, że zmiana modelu zarządzania uczelniami oznacza ich podporządkowanie politycznemu kierownictwu.

Reklama

Wiceminister innowacji i technologii Tamas Schanda argumentował, że odnowa uczelni jest jednym z najważniejszych programów budowy narodu i nie ogranicza ona ich samodzielności, a ją zwiększa. Odnośnie zarzutu, że do kuratoriów fundacji będzie można powoływać osoby o powiązaniach politycznych, odparł, że jeśli zasiądzie tam np. minister z ramienia Fideszu, nie będzie to oznaczać, że znalazł się tam jako urzędnik, nie zaś specjalista.