W erze cyfrowej dezinformacja stała się powszechnym zjawiskiem. Poniżej przedstawiamy kilka typów dezinformacji, z którymi możemy się spotkać w Internecie.

1. Fake News (Fałszywe Wiadomości)

Reklama

Fałszywe wiadomości to informacje, które są świadomie nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd i są rozpowszechniane, aby zmanipulować percepcję ludzi.

2. Clickbait (Klikiel)

Clickbait to nagłówek lub zawartość, która jest celowo sensacyjna lub myląca, aby zachęcić użytkownika do kliknięcia na link, często w celu generowania przychodów z reklam.

3. Propaganda

Propaganda to informacje, często fałszywe lub wprowadzające w błąd, rozpowszechniane w celu wpłynięcia na opinie i przekonania ludzi, często aby wspierać określone poglądy polityczne lub ideologiczne.

4. Teorie Spiskowe

To niepotwierdzone lub naukowo obalone historie lub teorie, które sugerują, że wydarzenia lub sytuacje są wynikiem tajnych i złowrogich działań.

5. Manipulacja Zdjęciami i Filmami

Zdjęcia i filmy są często manipulowane lub wyjęte z kontekstu, aby wprowadzać w błąd i generować fałszywy obraz rzeczywistości.

6. Deepfakes

Technologia deepfake pozwala na stworzenie realistycznie wyglądających fałszywych filmów lub nagrań głosowych, poprzez użycie algorytmów sztucznej inteligencji do manipulowania obrazami i dźwiękiem.

7. Półprawdy

Często dezinformacja zawiera elementy prawdy, które są połączone z fałszywymi informacjami, co sprawia, że jest trudniej ją zidentyfikować.

8. Trolle Internetowe

Trolle to użytkownicy, którzy celowo wywołują kontrowersje i konflikty w komentarzach czy na forach internetowych, często poprzez rozpowszechnianie fałszywych informacji.

9. Boty Socjalne

Boty są automatycznymi kontami, które mogą być używane do manipulowania dyskusjami i opiniami w mediach społecznościowych poprzez rozpowszechnianie dezinformacji.

10. Cherry Picking (Selektywne Przedstawianie Faktów)

To technika, polegająca na selektywnym przedstawianiu faktów lub danych, pomijając te, które są niekorzystne dla prezentowanego argumentu.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać źródła i krytycznie podchodzić do informacji, które otrzymujesz w Internecie. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji i dbaj o rozwijanie swoich kompetencji informacyjnych.