EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczna decyzja w sprawie zatwierdzenia danej substancji należy do Komisji Europejskiej i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

W kolejnym kroku w Komisja Europejska ma wydać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki we wszystkich państwach członkowskich UE.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w czwartek, że szczepienia przeciw Covid-19 zaczną się w UE 27, 28, i 29 grudnia. Rzecznik KE Eric Mamer zastrzegał, że jest to zapowiedź warunkowa, a jej realizacja zależy od dopuszczenia szczepionki do użytku.

Prezes URPL: To nadzieja na normalność

Europejska Agencja Leków (EMA) pozytywnie zarekomendowała szczepionkę przeciw Covid-19; to historyczny dzień i nadzieja na normalność – ocenił prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Reklama

"Europejska Agencja Leków pozytywnie zarekomendowała szczepionkę p/#COVIDー19 ! To historyczny dzień. To nadzieja na normalność" – napisał w poniedziałek na Twitterze prezes URPL.

Przedstawiciele EMA na konferencji prasowej w Amsterdamie poinformowali w poniedziałek, że EMA zdecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech.

EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków. Ostateczna decyzja w sprawie zatwierdzenia danej substancji należy do Komisji Europejskie, a ta zazwyczaj postępuje zgodnie z zaleceniami agencji.

Szefowa EMA: nasza ocena szczepionki opiera się na sile dowodów naukowych

Nasza ocena naukowa opiera się na sile dowodów naukowych dotyczących bezpieczeństwa, jakości i skuteczności szczepionki; dowody w przekonujący sposób pokazują, że korzyści są większe niż ryzyko - poinformowała na konferencji szefowa EMA Emer Cooke.

Dodała, że opinia naukowa EMA otwiera drogę do pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw Covid-19 w UE wraz z odpowiednimi zabezpieczeniami i kontrolami.

Morawiecki: Polska jest gotowa do dystrybucji i przeprowadzania akcji szczepień

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę firm Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19, na tej podstawie KE podejmie decyzję o dopuszczeniu szczepionki na rynek, Polska jest gotowa do dystrybucji i przeprowadzania akcji szczepień - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek przedstawiciele EMA na konferencji prasowej w Amsterdamie poinformowali, że Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech.

"Europejska Agencja Leków zatwierdziła Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19. Na tej podstawie Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu szczepionki na rynek UE. Polska jest gotowa do dystrybucji i przeprowadzania akcji szczepień" - napisał na Facebooku premier Morawiecki.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w czwartek, że szczepienia przeciw Covid-19 zaczną się w UE 27, 28, i 29 grudnia. Rzecznik KE Eric Mamer zastrzegał, że jest to zapowiedź warunkowa, a jej realizacja zależy od dopuszczenia szczepionki do użytku.

Brak dowodów, że szczepionka nie będzie działała wobec nowej odmiany koronawirusa

Obecnie nie ma dowodów na to, że szczepionka nie będzie działała w przypadku nowej odmiany koronawirusa - poinformowała na konferencji w poniedziałek szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

Jak powiedziała Cooke, autoryzacja pierwszej szczepionki przeciw Covid-19 jest krokiem we właściwym kierunku oraz pozwala sądzić, że 2021 rok może być lepszy niż 2020.

Dodała, że EMA chce, aby obywatele decydowali o szczepieniach na podstawie faktów. "EMA opublikuje informacje na temat oceny, w tym wszystkie dane kliniczne ocenione we wniosku. Umożliwi to dalszą niezależną kontrolę naukowców" - wskazała.