W wydaniu komunikatu w sprawie dodatkowych dawek szczepionek przeciw COVID-19 poinformował w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Dokumentacja rejestracyjna oraz Charakterystyki Produktów Leczniczych szczepionek przeciw COVID-19 przewidują w każdej fiolce nadmiarowe objętości szczepionki, aby umożliwić bezpieczne pobranie ilości deklarowanych przez producenta dawek" – czytamy w komunikacie.

Wskazano w nim, że nadwyżki technologiczne stanowiące zwiększoną objętość płynnych preparatów pozajelitowych (w tym w iniekcjach), wynikają z konieczności zapewnienia dostarczenia pacjentowi bezpiecznej dawki w sytuacji, gdy występują straty zarówno w czasie pobierania leku z pojemnika strzykawką, jak i w czasie podawania (pozostałość w strzykawce). Zaznaczono, że nadwyżki są różne, zależne od produktu i producenta.

Reklama

"Możliwość wykorzystania nadwyżki technologicznej w przypadku ww. szczepionek jest możliwa i dopuszczalna i zależy od sprawności i doświadczenia personelu dokonującego szczepień. Na osobach tych ciąży odpowiedzialność za pobranie pełnej dawki. Muszą one mieć pewność, że podają pacjentowi wymaganą przez producenta ilość szczepionki w czasie określonym w ChPL od otwarcia fiolki" – głosi komunikat.

"Jednocześnie należy przypomnieć, że nie można łączyć ewentualnych pozostałości szczepionek z różnych fiolek z uwagi na ryzyko zakażenia mikrobiologicznego" – dodano.

Pod komunikatem podpisał się z upoważnienia ministra zdrowia Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia.

dsr/ joz/