Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że krytyczna sytuacja pod względem zachorowań na COVID-19 i hospitalizacji jest na Śląsku, dlatego część zakażonych, potrzebujących pomocy medycznej zostanie relokowana do placówek w innych województwach.

Resort obrony narodowej przekazał, że do pomocy Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w walce z epidemią, wojsko przeznaczyło 14 śmigłowców i dwa samoloty CASA C295 wraz z załogami medycznymi.

Maszyny przekazały 8. Baza Lotnictwa Transportowego i 25. Brygada Kawalerii Powietrznej.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił w poniedziałek, że jeżeli będzie taka potrzeba, odda do dyspozycji kolejne statki powietrzne. Wojskowe załogi lotnicze mają być wykorzystywane "w miarę potrzeb" określanych przez LPR.

Do wsparcia cywilnej służby zdrowia w ewakuacji medycznej wojsko przygotowało sześć zespołów poszukiwawczo-ratowniczych. Wojskowe śmigłowce kilka razy transportowały już zakażonych pacjentów.

Uwzględnienie wojskowego transportu powietrznego w planie ewentualnej relokacji pacjentów z COVID-19 ze Śląska do regionów, gdzie są dostępne łóżka szpitalne, zapowiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.