70-proc. ochrona przed hospitalizacją

Dwudawkowa szczepionka Pfizer może zapewniać 70-proc. ochronę przed hospitalizacją w przypadku zakażenia wariantem Omikron – poinformował we wtorkowym komunikacie Discovery Health Ltd., największy ubezpieczyciel medyczny w RPA. Ochrona ta dotyczy wszystkich grup wiekowych oraz osób cierpiących na różne chroniczne schorzenia – dodał Ryan Noach, dyrektor wykonawczy w Discovery Health.

Jeśli zaś chodzi o ochronę przed jakąkolwiek infekcją wariantem Omikron, to szczepionka Pfizera zapobiega jej w 33 proc. – dodał Noach.

Reklama

Badanie Discovery Health obejmowało próbę 78 tys. osób, u których wykryto infekcję wariantem Omikron w dniach od 15 listopada do 7 grudnia 2021 roku. Badanie przeprowadzono w RPA, który to kraj jest epicentrum zakażeń wariantem Omikron koronawirusa. W badaniu uwzględniono dokumentację kliniczną, rejestr szczepień oraz wyniki testów.

Wariant Omikron: mniej hospitalizacji, ale wciąż duże obciążenie dla systemu

W ramach badań przyjrzano się również charakterystyce wariantu Omikron, niezależnie od szczepień. Badacze doszli do wniosku, że choć istnieje stosunkowo wysokie ryzyko infekcji wariantem Omikron koronawirusa, to już ryzyko hospitalizacji jest o 29 proc. niższe niż w przypadku pierwszej fali koronawirusa w RPA w połowie 2020 roku.

Pomimo, że infekcja wariantem Omikron może wiązać się z łagodniejszymi objawami, to sama liczba infekcji może wciąż wywierać dużą presję na system ochrony zdrowia – zaznaczył Ryan Noach.

Wcześniejsze zachorowania mogą odpowiadać za łagodny przebieg infekcji Omikronem

Badacze oceniają, że za brak poważnych objawów w wyniku zakażenia Omikronem wśród mieszkańców RPA może też odpowiadać fakt, że ponad 70 proc. populacji przechorowało Covid-19 w ciągu ostatnich 18 miesięcy. W niektórych częściach RPA odsetek wcześniejszych infekcji koronawirusem sięga nawet 80 proc.

„Nie wiemy, jak będą przebiegały infekcje Omikronem w krajach z niskim odsetkiem zaszczepionych lub w niskimi wskaźnikami wcześniejszych infekcji” – oceniła Glenda Gray, szefowa południowoafrykańskiej Rady Badań Medycznych.

Ponadto, jak wynika z wcześniejszych ustaleń, nikt jak dotąd nie umarł w wyniku infekcji Omikronem.