"Z uwagi na fakt, że dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi na chwilę obecną stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce są na wysokim poziomie, poprzez formularz możliwe będzie zgłoszenie gotowości do oddania krwi, jako pomoc dla naszych sąsiadów” – podało NCK.

Narodowe Centrum Krwi wyjaśnia, że w związku z dużym zaangażowaniem Polaków i gotowością do oddania krwi dla obywateli Ukrainy, opracowano formularz, w ramach którego zbierane są zgłoszenia od osób deklarujących gotowość takiej pomocy. Wsparcie dla tej inicjatywy udzieliło wiele osób indywidualnych, stowarzyszeń oraz organizacji.

Formularz dostępny jest na stronie Narodowego Centrum Krwi pod adresem https://www.gov.pl/web/nck/gotowi-oddac-krew

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii czy laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

Reklama

Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi jest obowiązany znać język polski w stopniu umożliwiającym wypełnienie kwestionariusza dawcy krwi, przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego i wywiadu medycznego bez udziału osób trzecich.

Krew można oddawać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania

Potrzebne są wszystkie grupy krwi. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy zero mająca ujemne Rh (ORhD-), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę. W odniesieniu z kolei do osocza, najbardziej oczekiwane jest osocze grupy AB (tzw. uniwersalne), ponieważ można je bezpiecznie przetoczyć każdemu pacjentowi. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl