Od września na grypę zachorowało w Polsce niemal 800 tys. osób, a ponad 2200 trafiło do szpitala. A szczyt zachorowań dopiero przed nami. – Dlatego apelujemy o szczepienie się. Na razie mało kto postawił na profilaktykę – mówi Szymon Cienki, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jak zauważają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, perspektywa nałożenia się szczytów zachorowań na grypę oraz COVID-19 jest w tym roku wysoce prawdopodobna. W związku z tym proszą również środowiska medyczne o przyjęcie aktywnej postawy w promocji szczepień ochronnych. Centrum e-Zdrowia wskazuje, że od początku września liczba Polaków, która zaszczepiła się przeciwko grypie, była o kilkadziesiąt procent niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Dane firmy badawczej PEX PharmaSequence również potwierdzają niższe zainteresowanie szczepionkami. Od września sprzedano w aptekach 896 tys. dawek, podczas gdy przed rokiem było to ponad 1 mln. – Najwięcej szczepionek sprzedało się we wrześniu. Od października notowana jest natomiast tendencja spadkowa. Identyczny trend był obserwowany w przedpandemicznym 2019 r. – zauważa Jarosław Frąckowiak, prezes PEX PharmaSequence. Podobnie sygnalizuje portal Gdziepolek. Według niego tegoroczny szczyt zainteresowania pacjentów przypadał w ostatnim tygodniu września, natomiast obecnie jest ono czterokrotnie mniejsze.
Reklama