Według FDA pastylki przeznaczone są dla osób narażonych na wysokie ryzyko progresji aż do ciężkich przypadków koronowirusa, w tym hospitalizacji lub zgonu.

Paxlovid jest czwartym lekiem, a zarazem pierwszą doustną tabletką przeciwwirusową, zatwierdzoną przez FDA do leczenia COVID-19 u dorosłych.

"Chociaż pandemia była wyzwaniem dla nas wszystkich, poczyniliśmy ogromne postępy w łagodzeniu wpływu Covid-19 na nasze życie. (…) Paxlovid spełnił rygorystyczne standardy agencji w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności oraz pozostaje ważną opcją leczenia dla osób z wysokim ryzykiem progresji do ciężkiego Covid-19, w tym takich, które nabyły z wcześniejszą odpornością" - powiedziała Patrizia Cavazzoni, dyrektor Centrum Oceny Leków i Badań FDA.

Agencja podkreśliła zarazem, że wciąż dostępny będzie Paxlovid produkowany na podstawie zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach. Jest przeznaczony dla dorosłych, a także leczenie kwalifikujących się dzieci w wieku 12-18 lat, które nie są objęte czwartkową decyzją o zatwierdzeniu leku.

Reklama

FDA zwróciła zarazem uwagę, że Paxlovid nie jest zatwierdzony ani dopuszczony "do stosowania jako profilaktyka przed- lub poekspozycyjna" w celu zapobiegania COVID-19.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)