Na czym polega rezonans magnetyczny klatki piersiowej?
Rezonans magnetyczny to nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyki obrazowej, wykorzystująca fale radiowe i pole magnetyczne do uzyskania dokładnego obrazu wnętrza ludzkiego ciała. Może być przeprowadzana na różnych obszarach organizmu. Rezonans klatki piersiowej ma zastosowanie w wykrywaniu i diagnozowaniu nieprawidłowości budowy takich organów, jak serce czy płuca, ale również dla uwidocznienia okalających je struktur – naczyń, powięzi, tkanki mięśniowej, itp.
Rezonans klatki piersiowej z kontrastem – co warto wiedzieć?
Podanie kontrastu podczas badania klatki piersiowej rezonansem magnetycznym ma na celu dokładniejsze uwidocznienie wewnętrznych struktur znajdujących się w obrębie klatki piersiowej. Ma to zastosowanie szczególnie w celu oględzin wszelkich niepokojących mas (takich jak guzy, nacieki, obszary zapalne czy zmiany naczyniowe).
Podanie kontrastu jest bezbolesne i może być stosowane także u kobiet karmiących piersią. Takie pacjentki nie powinny jednak podawać swojego mleka dziecku przez 24 godziny po podaniu kontrastu. Przeciwwskazaniem dla jego podania jest nadwrażliwość na stosowany środek cieniujący (związki gadolinu). Z kontrastu nie powinny korzystać także osoby cierpiące na problemy z nerkami (dla oceny funkcji nerek wykonuje się badanie stężenia kreatyniny), a także kobiety w ciąży.
Przed MRI z kontrastem pacjent powinien powstrzymywać się od jedzenia i picia co najmniej przez godzinę. Po wykonaniu rezonansu badany pozostaje pod opieką personelu medycznego przez ok. 30 minut, w celu monitorowania wystąpienia reakcji niepożądanych po podaniu kontrastu.
Wskazania do badania rezonansu magnetycznego klatki piersiowej
Rezonans magnetyczny klatki piersiowej prywatnie może być wykonany w każdej chwili, jednak rzadko jest on stosowany jako badanie profilaktyczne. Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania jest potwierdzenie i ocena rozległości nowotworów w obrębie klatki piersiowej – szczególnie nowotworu płuc. Dolegliwościami, w których najczęściej wykonuje się MRI są:
- trwale spłycony oddech,
- duszności,
- uporczywy kaszel,
- świsty oddechowe,
Zwykle rezonans magnetyczny klatki piersiowej jest uzupełnieniem wcześniej wykonanej diagnostyki (np. RTG), która uwidoczniła niepokojące zmiany.
Badanie to przeprowadza się również dla wykrycia i oceny wszelkich guzów lub zmian naciekowych śródpiersia, nieprawidłowości w budowie serca czy chorób naczyń w śródpiersiu. Używane jest również do oceny podjętego leczenia (np. skuteczności chemio- i radioterapii) oraz kontroli stanu zdrowia w przypadku remisji nowotworów umiejscowionych w okolicach śródpiersia.
Rezonans magnetyczny w LUX MED można wykonać bez skierowania – dzięki temu proces diagnozowania jest szybszy, a to ma znaczące korzyści dla pacjenta.
MR klatki piersiowej – przeciwwskazania i ograniczenia
Głównym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są wszelkie metaliczne ciała obce w ciele pacjenta. Zalicza się do nich:
- kardiowertery lub stymulatory serca,
- uszne implanty ślimakowe lub aparaty słuchowe zaszyte podskórnie,
- endoprotezy oraz metalowe elementy służące stabilizacji złamań (gwoździe, druty, płytki i śruby),
- metalowe zastawki,
- aparaty ortodontyczne,
- niektóre wkładki wewnątrzmaciczne,
- wszelkie metaliczne odłamki lub opiłki w ciele.
W przypadku takich pacjentów o ewentualnym wykonaniu MR zawsze decyduje lekarz.
MRI nie może być również wykonywane, jeśli pacjent przeszedł wszczepienie stentów do 6 tygodni przed badaniem lub gdy jest nieprzytomny, splątany czy z jakiegoś innego powodu nie można uzyskać pełnego wywiadu medycznego.
Rezonans magnetyczny klatki piersiowej – cena i dostępność badania
Badanie MRI można wykonać w placówkach publicznych lub prywatnie. Rezonans magnetyczny klatki piersiowej na NFZ jest bezpłatny, wymaga jednak od lekarza prowadzącego wystawienia odpowiedniego skierowania. Nierzadko długi czas oczekiwania na badanie w ramach refundacji NFZ sprawia jednak, że znaczna część pacjentów decyduje się na wykonanie rezonansu prywatnie, w centrach diagnostyki obrazowej. Cena rezonansu klatki piersiowej jest zależna od wybranej placówki. Średni koszt badania mieści się w przedziale od 450 do 980 złotych.
Dostępność MRI również jest zależna od konkretnego ośrodka – czas oczekiwania w placówkach przyszpitalnych może być dłuższy niż w prywatnych ośrodkach diagnostycznych).
Jak się przygotować do rezonansu klatki piersiowej?
Przed wykonaniem badania pacjent musi przejść odpowiednią kwalifikację. Jest nią wywiad medyczny dotyczący przeciwwskazań, a w przypadku rezonansu magnetycznego klatki piersiowej z kontrastem – ocena wyników badania stężenia kreatyniny we krwi (u osób z nieprawidłowościami pracy nerek wynik nie może być starszy niż 7 dni, a u pozostałych – 3 tygodnie). Pacjent powinien mieć na sobie wygodne ubranie, które nie zawiera metalowych elementów. Jeśli podawany będzie kontrast, dodatkowo założony zostanie wenflon.
Tak przygotowany pacjent kładzie się następnie na specjalnym stole, który automatycznie wsuwa się do wnętrza aparatu (osoby cierpiące na klaustrofobię powinny koniecznie uprzedzić o tym techników wykonujących badanie). Ze względu na hałas powstający w czasie wykonywania badania, dodatkowo warto mieć ze sobą zatyczki do uszu lub poprosić o nie personel medyczny.
W czasie badania (które może trwać nawet do godziny) należy pozostać w bezruchu. Za pomocą interkomu technik może poprosić o wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund.
Badanie jest bezinwazyjne, dlatego tuż po nim można powrócić do codziennych zadań. W przypadku gdy został podany środek cieniujący, pacjent pozostaje pod obserwacją przez około 30 minut, a jeśli zastosowano leki uspokajające lub sedację, badany pozostaje w placówce do czasu, aż przestaną działać podane środki.