Podwyżka dla klientów w Ameryce Północnej wejdzie w życie 5 września - poinformował w niedzielę na Twitterze Elon Musk. Obecna cena 12 tys. dolarów będzie honorowana za zamówienia złożone przed tą datą, napisał.

Użycie przez Teslę nazwy Full Self-Driving (FSD) wywołało falę krytyki, ponieważ funkcje te wymagają aktywnego nadzoru i nie powodują autonomiczności pojazdów. Kalifornijski Departament Pojazdów Motorowych oskarżył firmę o wprowadzanie konsumentów w błąd na temat FSD i jego bardziej ograniczonego systemu Autopilot. Amerykańska Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego również wszczęła dwa oddzielne dochodzenia w sprawie defektów Autopilota.

NHTSA wysłała w zeszłym tygodniu list do Tesli dotyczący pierwszego z dwóch toczących się dochodzeń w sprawie wad systemu, zadając kilka pytań związanych z tym, w jaki sposób firma monitoruje i wymusza zaangażowanie i uwagę kierowców, w tym korzystanie z kamer samochodowych. Agencja dała producentowi czas na odpowiedź do 19 września.

Dochodzenie NHTSA dotyczy m.in. zderzenia Tesli z pojazdami służb ratunkowych i nagłego hamowania przy dużych prędkościach.

Reklama

Poprzednia podwyżka cen pakietu Full Self-Driving miała miejsce w styczniu. Wtedy Tesla podniosła cenę FSD o 2000 USD. Firma poinformowała w zeszłym miesiącu, że pod koniec drugiego kwartału ponad 100 tys. kierowców miało dostęp do systemu FSD Beta.