Dla instytucji finansowych zastanawiających się nad ofertą publiczną akcji PHN wejście do spółki inwestora strategicznego jest jedną z kluczowych kwestii.
– Skarb Państwa czeka trudne zadanie. To powinien być inwestor, który wprowadzi ostry reżim czasowy i know-how związane z rynkiem nieruchomości – mówi Jarosław Lis, zarządzający BPH TFI.
Specjaliści wskazują, że portfel spółki, która powstała w 2011 r. z połączenia państwowych firm dysponujących wartościowymi nieruchomościami, wymaga czasochłonnej restrukturyzacji oraz inwestycji. PHN jest właścicielem w ok. 150 nieruchomości – to m.in. grunty, zabytkowe pałacyki, kamienice i biurowce.
– Między innymi z powodu tego ryzyka spodziewam się, że cena PHN w ofercie będzie zbliżona do dolnej granicy przedziału 20–26 zł – dodaje zarządzający BPH TFI.
Reklama
Najbliżej wejścia do PHN była jeszcze niedawno prywatna grupa inwestycyjna Radius. Zdobyła zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie pakietu akcji spółki, ale Skarb Państwa zmienił koncepcję prywatyzacji. Postanowił, że najpierw wprowadzi firmę na giełdę, a potem poszuka inwestora strategicznego.
Niedoszły inwestor wstrzymuje się obecnie z deklaracjami dotyczącymi PHN, choć liczy, że MSP zaprosi go do nowych negocjacji. – Nasze zainteresowanie ofertą będzie uzależnione od ceny w ofercie publicznej i szczegółowych warunków, które przedstawi MSP inwestorom – twierdzi Robert Szustkowski reprezentujący Grupę Radius.
O zainteresowaniu PHN na początku stycznia mówił też prezes Mennicy Polskiej. Teraz także ta spółka unika konkretnych deklaracji. – Obecnie pracujemy nad programem inwestycyjnym Mennicy Polskiej. Do momentu, w którym nie będzie on gotowy, spółka nie będzie komentować sprawy ewentualnego zainteresowania kupnem pakietu akcji PHN jako inwestor strategiczny – mówi DGP Zbigniew Jakubas, inwestor giełdowy kontrolujący Mennicę.
Według nieoficjalnych informacji DGP zaangażowanie Mennicy w PHN zależy od tego, jak będą przebiegały inne inwestycje Zbigniewa Jakubasa. Chce on m.in. utworzyć fundusz inwestujący w polski sektor przemysłowy, np. w branżę chemiczną. Jeśli te inwestycje będą wyglądały obiecująco, sprawa PHN może zejść na dalszy plan.