Według Deloitte, choć jesienna fala pandemii COVID-19 przekreśliła szansę na szybki powrót do biur, to obecna sytuacja nie wpłynęła jednak na liczbę rozpoczętych projektów i prac konstrukcyjnych.

"Pandemia COVID-19 wydłużyła procedury administracyjne, ale nie wpłynęła na liczbę rozpoczętych projektów oraz prac konstrukcyjnych przy projektach biurowych w Warszawie. Oznacza to, że zarówno deweloperzy, jak i potencjalni najemcy wierzą, że w niedalekiej przyszłości wrócimy do biur, choć prawdopodobnie w modelu hybrydowym" – wskazuje Dominik Stojek z Deloitte.

Eksperci tej firmy podają, że w tym roku w Warszawie ma być oddane 400 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2019 r. Według ich analizy na koniec 2019 roku w stolicy prowadzono 39 procesów inwestycyjnych (z uzyskanym pozwoleniem na budowę) o łącznej powierzchni ponad 930 tys. mkw.

Raport podsumowuje, że w ciągu ostatnich trzech dekad całkowite zasoby biurowe w Warszawie osiągnęły wolumen 5,5 mln mkw. powierzchni najmu. Największe zasoby biurowe znajdują się na Mokotowie. Śródmieście zajmuje drugie miejsce, a trzecia pod względem zasobów biurowych jest Wola, która ze względu na planowane i realizowane projekty, w najbliższych latach ma się stać wiodącą stołeczną lokalizacją biurową.

Reklama

Jak wskazuje opracowanie, w najbliższych latach Wola utrzyma pozycję lidera dla lokalizacji inwestycji biurowych w Warszawie. W 2019 r. 5 z 7 pozwoleń na budowę dla nowoczesnych projektów biurowych dotyczyło właśnie tej dzielnicy.

Pozostałe warszawskie dzielnice nie oferują więcej niż 200 tys. mkw. Spośród nich największe zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej znajdują się na Ursynowie - ok. 180 tys. mkw., oraz Pradze Południe - ponad 120 tys. mkw.

Opracowanie podaje, że od 2014 roku zauważalny jest trend zmniejszania się liczby wydawanych pozwoleń na budowę dla nowoczesnych budynków biurowych. Nie oznacza to jednak zmniejszenia planowanej powierzchni. W 2019 r. wydano 17 pozwoleń na budowę na projekty biurowo - usługowe, spośród nich 7 dotyczyło budynków biurowych z przeznaczeniem na wynajem, pozostałych 10 to projekty na cele własne inwestorów. W ocenie Deloitte - deweloperzy na rynku warszawskim planują realizację coraz większych oraz wyższych projektów.

Badanie Crane Survey analizuje dynamikę rozwoju rynku biurowego w Warszawie w ostatnim dziesięcioleciu. Eksperci Deloitte przeanalizowali wydane w ciągu dekady pozwolenia na budowę nowoczesnych budynków biurowych o powierzchni powyżej 2 500 mkw. we wszystkich dzielnicach w granicach administracyjnych miasta. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ skr/