W Berlinie zaledwie 14 procent osób planuje zakup domu w ciągu najbliższych pięciu lat.

Dla 40 procent ankietowanych w Berlinie głównym powodem ewentualnego zakupu nieruchomości są rosnące czynsze. "Nie jest to zaskakujące, bo ponad jedna czwarta respondentów zadeklarowała, że wydaje na mieszkanie co najmniej 50 procent dochodu netto w gospodarstwie domowym" - pisze dziennik "Berliner Zeitung".

Tylko 4 procent uczestników badania rozważa zakup nieruchomości ze względu na utrzymujące się niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Sześć procent ankietowanych liczy na więcej przestrzeni dla siebie i swojej rodziny. Obecnie w Berlinie mają oni do dyspozycji średnio 76 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, podczas gdy w kraju jest to 95 metrów kwadratowych. "Berlińczycy chcieliby mieć 102 metry kwadratowe powierzchni mieszkalnej, w całych Niemczech pożądane jest 125 metrów kwadratowych" - informuje dziennik.

"Rynek mieszkaniowy w Berlinie to rynek wynajmu. Około 1,6 mln mieszkań oferowanych jest na wynajem, co odpowiada 84-procentowemu udziałowi w rynku. W pozostałych 300 tys. mieszkań mieszkają ich właściciele" - wskazuje "BZ".

Udział mieszkań na wynajem w rynku jest szczególnie wysoki w dzielnicach Mitte, Friedrichshain-Kreuzberg i Lichtenberg, gdzie wynosi ponad 90 procent (stan na 2019 r.) - wynika z raportu Investitionsbank Berlin's Housing Market Report 2020. Udział mieszkań na wynajem w dzielnicach Charlottenburg-Wilmersdorf i Neukoelln jest nieco powyżej średniej berlińskiej. Udział wynajmowanych mieszkań jest niższy niż 80 procent przede wszystkim w położonych dalej od centrum dzielnicach takich jak Steglitz-Zehlendorf, Reinickendorf i Marzahn-Hellersdorf.

"Jednak odsetek mieszkań wynajmowanych spada, również ze względu na przekształcanie mieszkań wynajmowanych w mieszkania własnościowe, zwłaszcza w śródmieściu" - zauważa "BZ". Na przykład udział mieszkań wynajmowanych w dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg spadł z 96 procent w 2010 roku do 91,5 procent w 2019 roku.

Badanie zostało przeprowadzone przez YouGov Deutschland na zlecenie dostawcy usług finansowych Swiss Life Select.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)