Polski Ład został wprowadzony na początku 2022 roku, jednak część jego przepisów obowiązuje od 2023 roku. Jak to wygląda w kwestii najmu prywatnego?

Od tego roku tylko ryczałt

Dla rozliczających nas z podatków zapewne wiele się uprościło, choć osobom czerpiącym korzyści majątkowe z najmu prywatnego zostały odebrane niektóre możliwości. Mianowicie – zlikwidowana została dowolność, jeśli chodzi o formę opodatkowania takiego najmu. Jeśli w tym roku chcielibyśmy rozliczyć się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, musielibyśmy wynajmować lokale z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku najmu prywatnego, inaczej niż w ubiegłych latach, mamy tylko jeden sposób – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Reklama

Co to oznacza? Jako osoba prywatna wynajmująca mieszkanie nie będziemy mogli skorzystać z kwoty wolnej od podatków ani odliczyć kosztów, np. remontu. Z drugiej strony – system ten ma pewne zalety. Możemy już nie zastanawiać się, w którym jesteśmy progu podatkowym. Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy, żeby wynajem pozostawał dla nas korzystny.

Co warto wiedzieć?

Pierwsza ważna rzecz – warto zawrzeć w umowie z najemcą, że płatność za media oraz czynsz są po jego stronie i pobierać tylko kwotę, której oczekujemy za wynajem. Jeśli opłaty wzięlibyśmy na siebie, ryczałt musielibyśmy odprowadzać od całej kwoty, którą przekazuje nam lokator.

Jakie są kwoty? Jeśli na wynajmie zarobimy mniej niż 100 tys. złotych, ryczałt wynosi 8,5 proc. Każda złotówka, o którą przekroczyliśmy ten próg, opodatkowana jest na 12,5 proc.

Ryczałt płacimy w systemie miesięcznym lub kwartalnym. Sami wybieramy, które rozwiązanie jest dla nas korzystniejsze i nie musimy tego nigdzie deklarować. Ryczałt płacimy w kolejnym miesiącu lub kwartale, licząc od miesiąca lub kwartału, kiedy otrzymaliśmy zapłatę od najmującego. Warto pamiętać, że mamy czas do 20 dnia kolejnego miesiąca lub kwartału.

Musimy także pamiętać, aby do 30 kwietnia 2024 roku złożyć w urzędzie skarbowym PIT-28. W nim też zaznaczymy, czy wybraliśmy system miesięczny, czy kwartalny.