„Ćwiczenia odbywają się z myślą o obronie państw bałtyckich, Litwy i regionu Morza Bałtyckiego przed możliwą inwazją” - powiedziała Grybauskaite. Zaznaczyła, że są to „ćwiczenia, które demonstrują, że piąty artykuł NATO jest realizowany i obrona kolektywna naprawdę jest możliwa”.

W ćwiczeniach BALTOPS 18, odbywających się w dniach 1-15 czerwca, uczestniczą okręty m.in. z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii.

Z Polski uczestniczą marynarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – poinformowała polska placówka dyplomatyczna na Litwie.

„Widzimy tu wszystkich naszych partnerów, którzy wspólnie ćwiczą obronę, wspólnie walczą za nas wszystkich” - powiedziała Grybauskaite, zaznaczając, że „rozmach tegorocznych manewrów jest imponujący”.

Do udziału w ćwiczeniach 8 Flotylla Obrony Wybrzeża skierowała trałowce ORP "Dąbie" i ORP "Wicko" z 12 Dywizjonu Trałowców, ORP "Gopło" i ORP "Wdzydze" z 1 Dywizjonu Trałowców oraz okręt transportowo-minowy ORP "Kraków" z 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Ponadto w ćwiczeniach biorą udział żołnierze i sprzęt z 8 Batalionu Saperów z Dziwnowa, a także Brzegowa Grupa Ratownicza oraz 43 Batalion Saperów z 3 Flotylli Okrętów.

Równorzędnie z manewrami BALTOPS 18 na Litwie odbywają się cztery inne międzynarodowe i krajowe ćwiczenia wojskowe, w których w sumie uczestniczy prawie 13 tys. żołnierzy.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)