Atak na statek handlowy
Brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO) poinformowała, że pocisk uderzył w statek o godz. 1.35 czasu uniwersalnego (godz. 3.35 w Polsce).
„Uderzenie spowodowało uszkodzenia maszynowni, a jeden z członków załogi odniósł obrażenia” — podano w komunikacie. Pozostałym marynarzom pomaga omańska straż przybrzeżna. Władze prowadzą dochodzenie.
Paraliż żeglugi w cieśninie Ormuz
Incydent pogłębia paraliż żeglugi wywołany trwającą wojną amerykańsko-irańską. Obecnie ten strategiczny szlak wodny pokonują zaledwie pojedyncze statki dziennie, chociaż przed wybuchem zbrojnego konfliktu przepływało ich tamtędy średnio ponad 130.
Tymczasem proces pokojowy pozostaje w impasie. Szef irańskiej dyplomacji Abbas Aragczi oświadczył w sobotę, że wymiana wiadomości przez pośredników nie oznacza prowadzenia dialogu, a Teheran wciąż nie podjął decyzji o powrocie do bezpośrednich negocjacji z Waszyngtonem. W poniedziałek Prezydent USA Donald Trump zagroził z kolei zbombardowaniem Omanu, jeśli państwo to będzie utrudniało amerykańskie działania w regionie.
Redaktor i wydawca strony głównej, z redakcjami Grupy Infor (Forsal.pl, Dziennik.pl, GazetaPrawna.pl, Infor.pl, ZdrowieGO.pl) związany od 2010 roku. Zajmuje się tematyką stosunków międzynarodowych, polityki gospodarczej i technologicznej, bezpieczeństwa, a także psychologią, zarządzaniem i pracą. Wcześniej zajmował się naukowo teoriami społeczeństwa sieci.
