Jak dodał podczas konferencji prasowej sekretarz stanu w resorcie zdrowia Antonio Sales, do piątku zmarło w Portugalii wskutek infekcji koronawirusem ogółem 1190 osób.

Sales sprecyzował, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem zanotowano wzrost liczby zakażonych koronawirusem o 264 do 28 583. Podczas wcześniejszej doby nowych przypadków infekcji było 219.

Obecnie w portugalskich szpitalach przebywa 673 pacjentów chorych na Covid-19, z których 112 na oddziałach intensywnej terapii. Grupa ozdrowieńców jest szacowana na 3328.

Przedstawiciel ministerstwa zdrowia wyjaśnił, że do piątku resort przeprowadził badania na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników służby zdrowia mających bezpośredni kontakt z chorymi na Covid-19.

Sales dodał, że badania u lekarzy i pielęgniarek pracujących przy pacjentach zainfekowanych koronawirusem są i “będą przeprowadzane regularnie”. Zapowiedział też, iż od poniedziałku reprezentowany przez niego rząd zniesie kolejne obostrzenia dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej.

Od piątku na portugalskim archipelagu Madery otwarto plaże dla wczasowiczów zamknięte od połowy marca w związku z epidemią koronawirusa. W najbliższych dniach poszczególne samorządy mają podjąć decyzję co do możliwości otwarcia kąpielisk.

>>> Czytaj też: Powikłania po Covid-19. "El Mundo": Dochodzi do wielonarządowego ataku na organizm człowieka