W grę wchodzi tutaj na przykład zmniejszenie stawek spłacanych odsetek.

"Grecja nie jest w stanie samodzielnie uporać się ze swym zadłużeniem i potrzebuje ulg ze strony swych europejskich kredytodawców" - zaznaczyła Lagarde. MFW wyraził jednocześnie uznanie dla Grecji za jej dotychczasowe przedsięwzięcia oszczędnościowe, w tym także ograniczenie wydatków na emerytury.

"Propozycja, która wspiera gospodarczy program dostosowawczy greckich władz, została zatwierdzona w zasadzie, co oznacza, że zostanie zrealizowana tylko wtedy, jeśli Fundusz otrzyma od europejskich partnerów Grecji szczegółowe i wiarygodne gwarancje dotyczące zapewnienia jej samodzielności w spłacaniu długów, a program gospodarczy Grecji będzie kontynuowany. Wprowadzenie propozycji w życie będzie wymagało drugiej decyzji zarządu" - głosi komunikat MFW.

Reklama

Wskutek dramatycznego kryzysu budżetowego Grecja utraciła w 2010 roku możliwość oferowania swych obligacji na rynku międzynarodowym i od tego czasu przed bankructwem chronią ją kolejne pakiety zagranicznej pomocy finansowej. Kredytodawcy egzekwują jednak w zamian program rygorystycznych oszczędności fiskalnych.

Ewentualna pożyczka MFW mogłaby zablokować powrót Grecji na rynek obligacji, gdyż jej warunki obejmują zakaz zaciągania dalszych długów.

>>> Czytaj też: Grecy rozważają powrót na rynki. Czy odstraszą inwestorów?