„Dzisiaj mamy świetną wiadomość dla Litwy. Proces uzgadniania szczegółów technicznych dotyczących planów obrony NATO został zakończony – oświadczył Nauseda, cytowany w komunikacie kancelarii szefa państwa.

Porozumienie polityczne w tej sprawie zostało osiągnięte na szczycie Sojuszu w Londynie w grudniu ubiegłego roku - przypomniano w komunikacie.

Teraz „wkraczamy w równie ważny etap realizacji planów, który też będzie wymagał wielu wspólnych wysiłków i skoncentrowanej pracy” – oznajmił Nauseda. Dodał, że „ten plan dla Litwy jest także praktycznym wyrazem artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego” o obronie zbiorowej i „potwierdza, że bezpieczeństwo Sojuszu jest niepodzielne”.

W komunikacie urzędu prezydenta podkreślono, że „stała obecność sił sojuszniczych na Litwie (…) jest najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa i obrony” kraju.

Dla Litwy „szczególnie ważna jest obecność międzynarodowego batalionu NATO pod dowództwem niemieckim, misja lotnicza NATO (Baltic Air Policing) i ćwiczenia odbywające się z udziałem strategicznego sojusznika, żołnierzy amerykańskich” – podkreślił prezydent.

Reklama

W środę Nauseda spotkał się z ministrem obrony Litwy Raimundasem Karoblisem oraz z dowódcą sił zbrojnych generałem Valdemarasem Rupszysem. „Prezydent zaapelował o zwrócenie szczególnej uwagi na rozwój infrastruktury niezbędnej do potrzeb obrony kraju, co jest bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym sprawną logistykę zdolności wojskowych Sojuszu na terenie Litwy” – czytamy w komunikacie.

W rozmowie z dziennikarzami doradca prezydenta Darius Kulieszius wskazał, że „ten plan jest ważny z tego względu, iż wzmacnia bezpieczeństwo regionu, jest elementem odstraszania i oznacza, że Litwa i kraje bałtyckie nie są same w obliczu zagrożenia”.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę, że przyszła oficjalna wiadomość z kwatery głównej NATO, iż plany GRP, czyli plany tzw. stopniowej odpowiedzi dla Polski i państw bałtyckich wzmacniające nasze bezpieczeństwo i system obronny, zostały sojuszniczo zatwierdzone.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/ ap/