Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, pod względem liczby zachorowań Kazachstan zajmuje 31. miejsce w świecie. Pierwszy etap epidemii (przypadający na okres marzec-maj), dzięki wprowadzonym ograniczeniom społecznym, nie spowodował w kraju większych strat. Jednak po odblokowaniu gospodarki w Kazachstanie ruszyła druga fala zachorowań. Krajowy system opieki zdrowotnej Republiki Kazachstanu przechodzi ciężką próbę. W 18-milionowym kraju odnotowano do tej pory ponad 66 tys. przypadków, w tym 375 śmiertelnych.

Dodatkowo władze kraju stanęły w obliczu społecznej paniki, wywołanej nadmiarem informacji i falą błędnych ocen, jakie pojawiły się w zagranicznych mediach. Tak zwana infodemia wokół koronawirusa, przed którą WHO ostrzegała na początku tego roku, wyolbrzymiła zagrożenia wśród ludzi. W odpowiedzi na głosy płynące z kazachstańskiego społeczeństwa rząd Republiki Kazachstanu podjął natychmiastowe działania. A prezydent Kassym-Jomart Tokayev naszkicował nowy plan walki z COVID-19, publicznie wytykając błędy i niedociągnięcia w pracy organów administracji centralnej oraz władz lokalnych. Równocześnie zapewnił, że statystyki zachorowań są przejrzyste i odpowiadają stanowi faktycznemu, a dezinformacja, z którą władze zmagają się od kilku dni, ma na celu jedynie zdestabilizować sytuację w kraju.

Nowym szefem Ministerstwa Zdrowia został Aleksiej Tsoi. Resort zyskał też szersze uprawnienia w zakresie koordynacji działań między agencjami zaangażowanymi w walkę z epidemią. Wraz ze zmianą na stanowisku ministra wprowadzono nową metodologię liczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, co doprowadziło do wzrostu liczby przypadków w statystykach (resort uwzględnił w zestawieniach osoby, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo).

Minister zdrowia Kazachstanu Aleksiej Coj ogłosił, rząd od 1 sierpnia zacznie podawać statystyki łączące zachorowania na Covid-19 i zapalenie płuc. Podobne rozwiązanie wprowadzono już w Kirgistanie. W tym roku w Kazachstanie śmiertelność spowodowana zapaleniem płuc wzrosła o 75 proc. w stosunku do ubiegłego roku. W 2020 roku z tego powodu zmarło już 3327 chorych - zakomunikował Coj.

Obecnie trwają prace nad nowymi regułami postępowania w leczeniu choroby. Władze Kazachstanu tworzą także niezbędną rezerwę leków i wyrobów medycznych. W przypadku dalszego rozwoju epidemii planują kupić ponad 4000 respiratorów (zdecydowana większość ma pochodzić od krajowych producentów), a w sierpniu rozpocząć produkcję przemysłową. Pierwsza partia 595 sztuk ma trafić do organizacji zajmujących się opieką zdrowotną.

Rząd zabezpieczył również środki na zakup żywności dla obywateli znajdujących się w trudnej sytuacji. Sfinansuje też zasiłki socjalne dla osób, które utraciły dotychczasowy dochód.

Równocześnie trwają prace nad pakietem rozwiązań stymulujących gospodarkę. Zmiany w ustawodawstwie mają ułatwić przyciągnięcie do kraju bezpośrednich inwestycji i zapewnić stabilne warunki funkcjonowania dla inwestorów strategicznych.

Obowiązujące od 5 lipca ograniczenia społeczne związane z walką z epidemią zostają przedłużone o kolejne dwa tygodnie – do 2 sierpnia. Zamknięte pozostają obiekty sportowe, kulturalne, kina, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz przedszkola. . Większość pracowników sektora publicznego pracuje zdalnie.