Rosyjska szczepionka jest podawana w dwóch zastrzykach, w odstępie trzech tygodni, ma sześciomiesięczny okres przydatności i jest przechowywana w temperaturze -18 stopni Celsjusza.

Wcześniej Islamabad zatwierdził szczepionkę chińskiego Sinopharmu oraz preparat opracowany przez brytyjsko-szwedzką firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

Badania kliniczne czwartego prototypu szczepionki, opracowanej przez chińską firmę CanSino Biologics Inc (CanSinoBIO), również zakończyły się w Pakistanie. Badania te wykazały 65,7 proc. skuteczności tego preparatu w zapobieganiu przypadkom objawowym i 90,98 proc. skuteczności w zatrzymaniu ciężkich przypadków choroby – poinformował minister Sultan.

Szczepionka CanSinoBio, podawana w postaci jednego zastrzyku i przechowywana w zwykłej lodówce, może być korzystną opcją dla wielu krajów. Sultan powiedział, że Pakistan może otrzymać kilkadziesiąt milionów zastrzyków tego preparatu w ramach umowy z chińską firmą.

W liczącym 220 mln mieszkańców Pakistanie rozpoczęto już kampanię szczepień przy użyciu 500 tys. dawek preparatu Sinopharmu, przekazanych przez wieloletniego sojusznika Pakistanu - Chiny. Islamabad spodziewa się otrzymać kolejną partię darowizny w postaci ponad miliona dawek.

W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy służby zdrowia.

Pakistańskie wojsko otrzymało również oddzielną darowiznę szczepionki Sinopharmu od chińskiej armii. Wojsko nie podało, o ile dawek chodzi, ale poinformowało, że przekaże je rządowi, aby ten dostarczył je pracownikom służby zdrowia.

Pakistan dostanie również 17 milionów dawek szczepionki AstraZeneca w ramach COVAX - globalnego programu dostarczania leków przeciwko koronawirusowi do krajów rozwijających się. Program COVAX działa m.in. pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i międzynarodowej organizacji GAVI, pomagającej w szczepieniach krajom o niskich dochodach. (PAP)

cyk/ tebe/