Na mocy nowej ustawy o polityce zagranicznej Australii rząd może anulować umowy, zawierane z obcymi państwami przez władze stanowe oraz uniwersytety.

Payne ogłosiła, że podjęła w związku z tym decyzję o rozwiązaniu czterech porozumień, jakie Wiktoria podpisała z Chinami w 2018 i 2019 roku.

"Uważam, że te cztery umowy są niezgodne z polityką zagraniczną Australii, lub niekorzystne dla jej stosunków zagranicznych" - oznajmiła minister w komunikacie.

Nowy Jedwabny Szlak, zwany też inicjatywą Pasa i Szlaku, polegający na ogromnych inwestycjach strukturalnych i transportowych Chin, budzi kontrowersje, jest bowiem postrzegany zarówno jako próba umocnienia wpływów Pekinu w regionie, a nawet w Europie, jak i ograniczenia wpływów Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Pandemia koronawirusa przyczyniła się jeszcze do wzrostu napięć politycznych w relacjach Pekinu z Canberrą, dotyczących nie tylko apeli australijskiego rządu o niezależne śledztwo w sprawie pochodzenia koronawirusa, ale też wykluczenia chińskiego koncernu Huawei z budowy sieci 5G w Australii oraz podnoszonych przez Canberrę obaw o wzrost wpływów ChRL w regionie i infiltrację przez ten kraj polityki i edukacji w Australii.

W ubiegłym roku chiński ambasador w Australii Cheng Jingye ostrzegał, że apele australijskiego rządu o niezależne śledztwo w sprawie koronawirusa mogą doprowadzić w Chinach do bojkotu australijskich towarów. Później Pekin wstrzymał import drewna, wołowiny i jęczmienia od części australijskich eksporterów oraz nałożył wysokie cła antydumpingowe na to zboże.

W związku z rosnącą potęgą militarną Chin i ich bardzo asertywną polityką umacniania wpływów za granicą Australia zacieśnia współpracę z USA, Japonią i Indiami w ramach strategicznego porozumienia Quad.

Chiny skrytykowały grupę Quad, opisując ją jako "azjatyckie NATO", które może wywołać jeszcze większe napięcia w regionie.(PAP)