Rau podczas odbywającego się w polskim Sejmie Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza podkreślał, że państwa Europy Środkowej i Wschodniej są uzależnione od dostaw energii z Rosji, co niestety - jak ocenił - jest zagrożeniem dla stabilności, a region nie jest również dostatecznie przygotowany na wyzwania, które stawia rozwój cyfrowy.

"Kraje Inicjatywy zgadzają się, że brak infrastrukturalnych połączeń przeszkadza w rozwoju i wykorzystaniu pełnego potencjału naszego regionu. Powinniśmy pracować wspólnie, żeby pokonać te niedobory i rozwijać się. Dzięki temu będziemy również bardziej atrakcji dla zagranicznych inwestorów, głównie tych, którzy są poza Europą" - stwierdził.

Reklama

Według Raua, "Inicjatywa Trójmorza jest również niezwykle ważna dla przyszłych pokoleń, ponieważ poprawiona infrastruktura również przyczyni się do poprawy jakości życia". "Niektóre z tych rzeczy są bardzo namacalne: szybkie drogi czy też szybki rozwój usług cyfrowych, natomiast inne z nich, które są widoczne, nie pozostają bez znaczenia np. dostęp do stabilnych źródeł energii" - mówił.

"Inicjatywa Trójmorza ma wzmocnić jedność i spójność Unii Europejskiej" - podkreślił Rau. "Głęboko wierzę, że sojusz pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską jest fundamentalny dla globalnej stabilności i lepszej przyszłości. Sojusz ten jest niezwykle ważny, patrząc na pojawiające się wyzwania. Jestem przekonany, że Inicjatywa Trójmorza może stać się obszarem udanej kooperacji transatlantyckiej, która będzie korzystna dla nas wszystkich" - powiedział szef MSZ.

Inicjatywa Trójmorza to płaszczyzna współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do UE. Zapoczątkował ją w 2015 r. prezydent Andrzej Duda, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Pierwszy szczyt Inicjatywy odbył się w 2016 r. w chorwackim Dubrowniku. Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski