Głównym tematem rozmów będzie wojna w Ukrainie, zaangażowanie społeczności międzynarodowej we wspieranie tego państwa, kryzys humanitarny spowodowany rosyjską agresją oraz destabilizujący charakter tej agresji dla ładu międzynarodowego.

Przywódcy unijni będą próbowali przekonać przywódców Państwa Środka, żeby opowiedzieli się po stronie Zachodu w kwestii sankcji wymierzonych w Rosję. Może to okazać się jednak trudnym zadaniem, bo Pekin od początku ataku na Ukrainę nie popiera unijnych restrykcji wobec agresora. Wyraża jedynie zaniepokojenie eskalacją wojny.

W Brukseli nie brakuje głosów, że przywódcy instytucji UE będą starali się ostrzec Chiny przed ewentualnym, otwartym poparciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę poprzez omijanie unijnych sankcji czy dostaw sprzętu. Obawy o to, że Chiny w obliczy wojny mogą zbliżyć się do Rosji, były w ostatnich tygodniach często wyrażane przez unijnych przywódców, w tym na szczycie UE w Brukseli.

Relacje Unii Europejskiej z Chinami

Reklama

Relacje pomiędzy Chinami i UE nie były w ostatnich latach najlepsze, głównie za sprawą kwestii handlowych. Bruksela wielokrotnie oskarżała Chiny o łamanie międzynarodowych zasad dotyczących handlu, na przykład poprzez subsydiowanie produkcji. Nadzieją na poprawę relacji wydawało się być podpisanie w grudniu 2020 r. umowy inwestycyjnej między UE i Pekinem, która jednak dość szybko została zamrożona.

Sytuacji jeśli chodzi o wzajemne relacje nie poprawiło też nałożenie przez Unię w marcu 2021 r. po raz pierwszy od 30 lat sankcji za łamanie praw człowieka, na które Chiny odpowiedziały kontrsankcjami wobec UE.

W piątek przywódcy będą też dyskutować o stosunkach dwustronnych i obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak zmiany klimatu, bioróżnorodność i zdrowie. Nie unikną tematu pandemii Covid-19.

Przywódcy UE podkreślają, że na szczycie skorzystają z okazji, by poruszyć potrzebę utrzymania międzynarodowego ładu opartego na zasadach i przestrzegania uniwersalnych wartości. Zaapelują o faktyczne wznowienie unijno-chińskiego dialogu na temat praw człowieka.