Ponad 100 tys. osób uciekło z Górskiego Karabachu

O ponad 100 tysiącach uciekinierów z Karabachu informował również urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w piątek wieczorem.

Armenia prosi UE o pomoc

Reklama

Władze Włoch przekazały, że Armenia poprosiła Unię Europejską o pomoc w związku z napływem uchodźców. Erywań prosi o dostawy leków i tymczasowych schronień do zakwaterowania uciekinierów.

Armeński portal informacyjny News.am podał, że mieszkańcy Górskiego Karabachu w pośpiechu opuszczają domy, pozostawiając nieruchomości i majątek i mając niewiele czasu na zabranie rzeczy. Armenia złożyła skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) przeciwko Azerbejdżanowi, oskarżając Baku o łamanie praw Ormian w Górskim Karabachu.

Władze Azerbejdżanu apelują do Ormian o pozostanie w Górskim Karabachu

Władze Azerbejdżanu zaapelowały w czwartek do Ormian, by nie opuszczali enklawy, lecz stali się "częścią wieloetnicznego społeczeństwa Azerbejdżanu"; MSZ w Baku oświadczyło, że opuszczenie enklawy jest osobistą decyzją mieszkańców i nie ma nic wspólnego z przymusową imigracją.

Azerbejdżan przeprowadził 19 września 24-godzinną ofensywę, po której siły separatystycznego Górskiego Karabachu złożyły broń. Władze nieuznawanej przez świat republiki, która przed 30 laty ogłosiła niepodległość, zapowiedziały rozwiązanie struktur quasi-państwa od 1 stycznia 2024 r. (PAP)