"Ścisła współpraca niemiecko-polska"

Wybór nowego polskiego rządu ożywił stosunki polityczne między Niemcami a Polską. "Był na to najwyższy czas". Dwa lata po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę i prowadzi brutalną agresywną wojnę, "pilnie potrzebna jest ścisła współpraca niemiecko-polska w Europie, aby zapewnić pokój i demokrację" - napisali niemiecki polityk partii Zielonych Anton Hofreiter i wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko.

Pomoc dla Ukrainy

"Wspólnie musimy zapewnić Ukrainie wsparcie wojskowe, którego potrzebuje, aby skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami i odzyskać kontrolę nad swoim terytorium w perspektywie długoterminowej" - podkreślili politycy.

Reklama

Hofreiter i Kobosko zwrócili uwagę, że Polska i Niemcy należą do krajów najbardziej wspierających Ukrainę. "Nie możemy jednak spocząć na laurach, bo wiemy, że dotychczasowa pomoc wojskowa nie wystarczy. Teraz ważne jest, aby nie wykluczać żadnych systemów uzbrojenia. "Dotyczy to również pocisków manewrujących, takich jak Taurus" – czytamy w artykule.

Rozszerzenie UE

"Rozszerzenie UE leży w naszym własnym interesie. Dlatego musimy wspierać państwaBałkanów Zachodnich, Ukrainę, Republikę Mołdawii i Gruzję w drodze do Unii Europejskiej"- napisali politycy.

"Zgadzamy się, że chcemy rozszerzyć Unię Europejską. Zgadzamy się również, że UE z 35 państwami członkowskimi musi być zdolna do działania. Zwłaszcza działania węgierskiego premiera raz po raz pokazują, że UE nie może być podatna na szantaż" - zauważyli autorzy tekstu.

Dlatego tak ważne jest, usprawnienie europejskich procesów decyzyjnych w ramach wspólnoty "przy ścisłym zaangażowaniu państw Europy Środkowo-Wschodniej i państw bałtyckich" - czytamy w tekście Antona Hofreitera i Michała Kobosko.(PAP)