W rozmowie z portugalskimi mediami bp Ornelas zaznaczył, że władze kościelne popierają działania służące zadośćuczynieniu ofiarom nadużyć. Dodał, że konieczne jest jednak zatwierdzenie jasnych kryteriów, na podstawie których Kościół miałby naprawić krzywdy popełnione przez duchownych.

Grupa Vita ma odbierać zgłoszenia i badać przypadki nadużyć seksualnych

Deklarację portugalskiego biskupa poparła działająca w ramach portugalskiego Episkopatu tzw. Grupa Vita, która do końca 2025 r. ma odbierać zgłoszenia i badać ewentualne przypadki nadużyć seksualnych w diecezjach.

Reklama

Zgodnie z informacją przekazaną przez tę instytucję portugalski Kościół pokrył już koszty terapii psychologicznych 21 osób, które w przeszłości, jako dzieci, miały paść ofiarą duchownych.

W dalszym ciągu portugalska opinia publiczna nie zna jednak dokładnej skali zjawiska nadużyć w Kościele.

512 domniemanych ofiar lub świadków nadużyć

W lutym 2023 r. tzw. niezależna komisja ds. zbadania nadużyć seksualnych w Kościele opublikowała raport, z którego wynikało, że w sprawie tej zgłosiło się do zespołu kierowanego przez psychiatrę Pedro Strechta 512 domniemanych ofiar lub świadków nadużyć.

W związku z tym, że zdecydowana większość doniesień opierała się na donosach skierowanych do komisji przez internet, portugalska prokuratura uruchomiła zaledwie kilka śledztw, które przekazał jej zespół Strechta. Dodatkowo na opublikowanej przez tą komisję liście 100 domniemanych agresorów seksualnych, którzy rzekomo mieli posługiwać w Kościele znalazło się tylko 14 wciąż pracujących w diecezjach kapłanów. Ośmiu z nich po tymczasowym zawieszeniu przywrócono do posługi.

Z Lizbony Marcin Zatyka