Wenezuelski minister spraw zagranicznych Jorge Arreaza oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiali w czwartek telefonicznie i zgodzili się co do potrzeby utrzymania stosunków dyplomatycznych, "szczególnie w czasach, gdy współpraca między obiema stronami może ułatwić ścieżkę dialogu politycznego".

"W związku z tym rząd Wenezueli postanowił uchylić decyzję podjętą 29 czerwca 2020 roku, na mocy której ambasador Isabel Brilhante Pedrosa, szefowa delegacji Unii Europejskiej w Caracas, została uznana za persona non grata. Obaj zgodzili się promować kontakty dyplomatyczne między stronami na najwyższym szczeblu, w ramach lojalnej współpracy i poszanowania prawa międzynarodowego" - napisali we wspólnym oświadczeniu Borrell i Arreaza.

We wtorek Borrell potępił wydalenie unijnej ambasador z Wenezueli. Decyzja władz w Caracas była odpowiedzią na objęcie kolejnych przedstawicieli wenezuelskich władz i wojskowych unijnymi sankcjami.

Prezydent Maduro nakazał w poniedziałek szefowej delegacji UE opuszczenie kraju, kilka godzin po tym, jak Unia ogłosiła sankcje wobec kilku urzędników z jego administracji.

Reklama

Na liście objętych sankcjami znalazł się Luis Parra, który w maju próbował zastąpić Juana Guaido, lidera prodemokratycznej opozycji, na stanowisku przewodniczącego parlamentu, jak również Franklyn Duarte i Jose Gregorio Noriega, którzy zostali powołani na wiceprzewodniczących zgromadzenia.

Wśród 11 osób dodanych do listy sankcji znaleźli się także lojalny wobec Maduro generał Jose Ornelas oraz Juan Jose Mendoza, przewodniczący izby konstytucyjnej Sądu Najwyższego.

Jak podała UE, osoby dodane do tej listy są odpowiedzialne w szczególności za działania przeciwko funkcjonowaniu Zgromadzenia Narodowego, tworzenie przeszkód dla politycznego i demokratycznego rozwiązania kryzysu w Wenezueli, a także poważne naruszenia praw człowieka i ograniczenia podstawowych wolności, takich jak wolność prasy i słowa.

Po poniedziałkowej decyzji UE na liście objętych sankcjami znajduje się 36 osób. Dotyczy ich zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów.

UE podkreśla, że będzie nadal działać na rzecz wspierania pokojowego rozwiązania demokratycznego w Wenezueli poprzez wiarygodne wybory parlamentarne.

W listopadzie 2017 roku UE wprowadziła sankcje wobec Wenezueli. Obejmują one embargo na broń i wyposażenie, które może służyć do stosowania represji, a także zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów osób znajdujących się na liście restrykcyjnej.

Wenezuela pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, odkąd w styczniu 2019 roku Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął nową kadencję jako prezydent kraju, a Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Rząd Maduro wspierają m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja.

Dotychczas Guaido został uznany jako tymczasowy prezydent Wenezueli przez ponad 50 państw świata, w tym USA, Hiszpanię i Polskę. Poparcia udzieliły mu też Parlament Europejski oraz Organizacja Państw Amerykańskich.