Podczas trzydniowego Kongresu mają być przedstawione m.in. świadectwa tortur dokonywanych na Ujgurach w chińskich więzieniach i innych form represji. Obrady Kongresu wywołały wielokrotne protesty ambasady ChRL w Pradze. Ministerstwo spraw zagranicznych Czech traktuje posiedzenie Ujgurów jako prywatną akcję, w której nie bierze udziału nikt z kierownictwa ministerstwa.

Z udziału w dyskusjach podczas Kongresu zrezygnował także wymieniany jako kandydat na nowego ministra spraw zagranicznych, do niedawna deputowany Izby Poselskiej reprezentujący Czeską Partię Piratów, Jan Lipavsky. Według mediów wycofanie nazwiska z programu Kongresu związane jest z możliwy sprzeciwem wobec kandydatury Lipavskiego ze strony prezydenta Milosza Zemana, który nie kryje swojej sympatii wobec Pekinu. Na Kongresie będzie natomiast obecny prezydent Pragi Zdeniek Hrzib, który jest członkiem Partii Piratów. Zapowiedział swoje spotkania z osobami, które były osadzone w chińskich więzieniach.

Światowy Kongres Ujgurów powstał w 2004 roku i ma siedzibę w Monachium. Walczy o interesy tej zamieszkujący głównie region Sinciangu i wyznającej islam mniejszości etnicznej i wspiera emigrantów, którzy wyjechali z Chin przed represjami władz.