W wywiadzie dla AP szef WFP powiedział, że w rozmowach telefonicznych przekazał przywódcom bogatych państw, iż pandemia Covid-19 wpływa nie tylko na ich gospodarki, ale także na gospodarki krajów rozdartych konfliktami, gdzie miliony ludzi będą głodować, jeśli fundusze agencji zostaną obcięte.

Jak podkreślił, kluczowe znaczenie ma utrzymanie łańcuchów dostaw, a obecnie mamy do czynienia z wieloma potencjalnymi przeszkodami: ograniczeniami eksportu, zamkniętymi granicami, portami i drogami oraz nieprodukującymi gospodarstwami rolnymi.

"Jeśli mamy pieniądze i dostęp, możemy uniknąć głodu i naprawdę możemy zapobiec katastrofie humanitarnej z powodu głodu" - powiedział Beasley. - Ale jeśli stracimy nasze fundusze lub stracimy łańcuch dostaw, nastąpi katastrofa".

W ubiegłym tygodniu Beasley ostrzegł Radę Bezpieczeństwa ONZ, że podczas gdy świat zajmuje się pandemią Covid-19, to znalazł się "na skraju pandemii głodu", która może doprowadzić w ciągu kilku miesięcy do katastrofy humanitarnej, jeśli natychmiast nie zostaną podjęte działania. Według szefa WFP skutki ekonomiczne pandemii mogą pochłonąć więcej ofiar niż sam wirus, zwłaszcza w najuboższych krajach. (PAP)