Liczba osób w Wielkiej Brytanii wzrosła o 5,9 proc. w ciągu ostatniej dekady, podało w środę Biuro Statystyk Narodowych. To znacznie mniej niż wzrost zarejestrowany w latach 2001-2011. Wyniósł on 7,1 proc. i był największym wzrostem od 50 lat.

Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna wykazały wolniejszy wzrost. Najszybciej rozwijała się Anglia, której populacja wzrosła o 6,5 proc. do około 56,5 miliona ludzi.

Populacja wraz z liczbą osób w wieku produkcyjnym są podstawą prognoz wzrostu gospodarczego, który w Wielkiej Brytanii ostatnio mocno wyhamował. Brytyjskie PKB skurczyło się w ciągu niecałych 2 lat o 5,5 proc. i wiele wskazuje na to, że ten proces będzie postępował. W związku z tym rozwój Wielkiej Brytanii zaczyna mocno odstawać od wyników pozostałych krajów z grupy G7.

ikona lupy />
Wzrost populacji Wielkiej Brytanii. Tempo wzrostu w ostatniej dekadzie spadło z najwyższych poziomów odnotowanych w latach 2001-2011 / Bloomberg
Reklama

Mediana wieku populacji Wielkiej Brytanii osiągnęła 40,7 lat w połowie 2021 r., w porównaniu z 39,6 lat w połowie 2011 r. Wskazuje to na dalsze obciążenie Narodowej Służby Zdrowia, która już teraz boryka się z niedofinansowaniem i brakami kadrowymi. Pracownicy brytyjskiej ochrony zdrowia ogłosili strajk, domagając się poprawy warunków pracy i wyższych płac. Protesty sparaliżowały system opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii.