U części pacjentów zakażenie wirusem zdiagnozowano dopiero po 11 testach genetycznych, a na niektórych obszarach nowe infekcje wykrywano nawet po sześciu rundach masowych badań przesiewowych – przekazali miejscy urzędnicy na konferencji prasowej.

Przedstawiciel władz miasta Tang Yi oświadczył, że decyzję o wydłużeniu okresu kwarantanny podjęto, ponieważ najnowsza fala infekcji ma większą zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się niż poprzednie – podał „Global Times”.

W Dalian odnotowano w poniedziałek jeden nowy przypadek Covid-19, a łączna liczba zachorowań wykrytych tam od 15 grudnia, gdy w mieście rozpoczęła się najnowsza fala zakażeń, wzrosła do 50. 20 grudnia władze Dalian ogłosiły przejście do „trybu wojennego” w związku z szerzeniem się koronawirusa.

Reklama

W Pekinie od 1 stycznia trwa tymczasem program masowych szczepień. W ciągu pierwszych dwóch dni w stolicy Chin pierwszą dawkę szczepionki chińskiej państwowej grupy farmaceutycznej Sinopharm podano ponad 73 tys. osób należących do grup priorytetowych – poinformowała w poniedziałek oficjalna agencja prasowa Xinhua.

Władze Pekinu ogłosiły zamiar zaszczepienia wszystkich osób z „kluczowych grup” priorytetowych przed Chińskim Nowym Rokiem, który przypada 12 lutego. Według „Global Timesa” należą do nich między innymi pracownicy firm przewozowych i osoby zajmujące się mrożoną żywnością. Szczepienia nie obejmują obecnie kobiet w ciąży i osób z problemami serca i nadciśnieniem.

Władze Chin dopuściły szczepionkę Sinopharmu do powszechnego użycia w ubiegłym tygodniu. Producent informował na podstawie wstępnej analizy, że specyfik jest bezpieczny i chroni przed Covid-19 z 79-procentową skutecznością.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)