Jak poinformowało w komunikacie biuro prezydenta, Zełenski rozmawiał z Merkel o pandemii koronawirusa i szczepionkach oraz o konflikcie w Donbasie.

"Wołodymyr Zełenski poprosił Angelę Merkel o wsparcie w przyspieszeniu otrzymania szczepionki przez Ukrainę" - napisało biuro.

"Głównym zadaniem obecnie jest ochrona najbardziej narażonych kategorii obywateli: osób starszych, lekarzy, wojskowych. Pojawienie się certyfikowanych szczepionek daje nam wszystkim nadzieję" - oświadczył Zełenski.

Wcześniej w listopadzie również podczas rozmowy telefonicznej Zełenski poprosił Merkel, by poparła uwzględnienie interesów Ukrainy podczas planowania dostaw dla Europy szczepionki przeciw Covid-19.

Reklama

Jak zapowiedział w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal, na Ukrainie szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczną się w lutym. Zapewnił, że władze kupiły szczepionkę i zawarły w tej sprawie wiele umów. Dodał, że preparaty dotrą do kraju "w najbliższym czasie, nie później niż w lutym". Wskazał też, że Kijów otrzyma 8 mln dawek szczepionki w ramach programu COVAX, którego celem jest zagwarantowanie szybkiego, uczciwego i równego dostępu do szczepionki przeciw Covid-19 wszystkim państwom świata.

W piątkowym komunikacie biura prezydenta przekazano też, że Zełenski poinformował Merkel o sytuacji w Donbasie, gdzie od 2014 roku trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami. Zaznaczył, że obowiązujące od lipca zawieszenie broni "jest na ogół przestrzegane, mimo trudności i prowokacji".

Prezydent podkreślił, że oprócz wstrzymania ognia praktycznie nie ma żadnego postępu, jeśli chodzi o inne aspekty pokojowego uregulowania konfliktu, pomimo tego, że, jak dodał, Ukraina zrealizowała wszystkie uzgodnienia osiągnięte podczas spotkania liderów tzw. czwórki normandzkiej (Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji) w Paryżu w 2019 roku.

Zełenski i Merkel rozmawiali też o negocjacjach doradców liderów tzw. czwórki normandzkiej, które odbyły się 12 stycznia w Berlinie i przyznali, że były one "niełatwe, ale konstruktywne". Ukraina i Niemcy oczekują kolejnych konsultacji 22 stycznia - dodano.

Zełenski zaprosił również Merkel do Kijowa z okazji obchodzonej w tym roku 30. rocznicy niepodległości Ukrainy.