Przedstawiciele Kijowa negocjują z rządami różnych krajów w sprawie zajęcia i sprzedaży rosyjskiego majątku. Oleg Ustenko, główny doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, odmówił określenia, które państwa są zaangażowane w te rozmowy. Dodał przy tym, że kilka rządów popierających Ukrainę przygotowuje się do „masowego ataku na wszystkie najważniejsze aktywa”.

Skalę zniszczeń dokonanych w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę szacuje się na ponad 1 bilion dolarów, powiedział Ustenko w rozmowie telefonicznej z agencją Bloomberg. Międzynarodowe sankcje wymierzone w Moskwę doprowadziły do zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego wartych około 300 miliardów dolarów. Przy tej okazji zwrócił uwagę na to, że rosyjscy urzędnicy państwowi i poważniejsi biznesmeni mają za granicą majątki o szacowanej wartości ponad 1,5 biliona dolarów.

„Wierzymy, że możemy zająć ich (Rosjan - przyp. red.) aktywa za granicą” – powiedział Ustenko. „Wiemy, że można znaleźć te aktywa ukryte na całym świecie”. Jednym z najcenniejszych walorów, jaki może być przejęty, jest rosyjska flota tankowców, której wartość szacuje się na około 5 miliardów dolarów.

Reklama

Zależni od ropy, ograniczeni prawem

Większość krajów nie wprowadziła zakazu dostaw rosyjskiej ropy, ale wiele firm wycofuje się z planów kupowania jej. Dyplomaci Unii Europejskiej podpisali w zeszłym tygodniu pakiet sankcji, które między innymi uniemożliwiają większości rosyjskich statków wejście do unijnych portów .

Wprawdzie USA, Wielka Brytania, UE i inne kraje zaostrzyły sankcje wobec Rosji, to jednak wszelkie próby sprzedaży zajętych aktywów i przekazania pieniędzy Ukrainie w ramach np. reparacji wojennych utkną na długo przed międzynarodowymi sądami. Dodatkowo w ramach retorsji wobec zachodnich państw Moskwa mogłaby podjąć decyzję o przejęciu oddziałów międzynarodowych firm działających w Rosji.

Według Banku Światowego gospodarka Ukrainy z powodu wojny skurczy się w tym roku o 45 proc., podczas gdy rosyjska zmaleje o 11 proc . Szacunki te w ciągu roku mogą się jeszcze zmienić.