Ustawa zakłada, że w budowie nowego bloku w siłowni jądrowej w Dukovanach będą jedynie uczestniczyć firmy z państw, które podpisały międzynarodowe porozumienie o zamówieniach publicznych. Rosja i Chiny nie są stronami tego porozumienia.

W połowie kwietnia br. rząd zdecydował, że w odpowiedzi na informacje o udziale rosyjskich agentów w wybuchu w składzie amunicji w Verbieticach w 2014 r., rosyjska firma Rosatom nie będzie uczestniczyć w międzynarodowym przetargu. Wcześniej z uwagi na bezpieczeństwo kraju, podobną decyzję podjęto wobec państwowej Chińskiej Generalnej Grupy Energii Atomowej (CGN).

Czeski rząd ma rozesłać specjalne formularze związane z bezpieczeństwem do potencjalnych kontrahentów z Francji, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, czyli firm EDF, KHNP i Westinghouse. Przetarg o wartości od 6 do nawet 16 miliardów euro ma rozpisać rząd po wyborach parlamentarnych, które odbędą się w Czechach 8 i 9 października br. Ustawa nazywana powszechnie „lex Dukovany” przewiduje gwarantowaną cenę energii dla prądu pochodzącego z Dukovan.