"Moja obecna wizyta jest też poniekąd misją pokoju. Chciałbym zapewnić, że żaden z przywódców Unii Europejskiej, krajów członkowskich, nie chciałby wojny i konfliktów. Opowiadamy się za decyzjami politycznymi i wzajemnie korzystnymi uzgodnieniami" - oznajmił Orban.

Putin zapowiedział, że poinformuje Orbana o rozmowach pomiędzy Rosją i USA na temat gwarancji bezpieczeństwa, których domaga się Moskwa od Zachodu.

Reklama

Rosja warunkuje deeskalację sytuacji wokół Ukrainy powrotem do końca polityki rozszerzenia Sojuszu Atlantyckiego, w szczególności na Ukrainę, żąda też powrotu do rozmieszczenia zachodnich wojsk na granicach z 1997 r., czyli do stanu sprzed rozszerzenia Sojuszu między innymi o Polskę.

Stany Zjednoczone i NATO formalnie odrzuciły te żądania w środę, proponując negocjacje w sprawie wzajemnych ograniczeń rozmieszczenia rakiet krótkiego i średniego zasięgu, a także ćwiczeń wojskowych w pobliżu przeciwnego obozu.

Orban: Rozbieżności między Rosją i NATO są możliwe do przezwyciężenia

Rozbieżności stanowisk między Rosją i NATO są znaczne, ale możliwe do przezwyciężenia - ocenił we wtorek premier Węgier Viktor Orban na wspólnej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem konferencji prasowej w Moskwie.

Orban przyznał, że sytuacja jest "trudna", a rozbieżności "znaczne". Ocenił jednak, że te rozbieżności stanowisk są możliwe do przezwyciężenia. Porozumienie jest możliwe i mam nadzieję, że rozmowy w najbliższych tygodniach do tego doprowadzą - powiedział.

Krótko wcześniej podczas tej samej konferencji Putin powiedział, że USA i NATO zignorowały obawy Rosji dotyczące bezpieczeństwa. Skomentował w ten sposób odpowiedzi udzielone Moskwie na jej żądania, dotyczące m.in. nierozszerzania NATO.